Karın ağrısı şikâyeti ile başvuran hastalardan akut apandisit tanısı alanların değerlendirilmesinde kullanılan parametrelerin analitik incelemesi
Analytical interpretation referring diagnostic parameters of acute appendicitis among patients applying with abdominal pain
  1. Tez No: 666037
  2. Yazar: YUSUF DORUK BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TATLI UÇARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ocak 2012 ile Mayıs 2020 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne, 18 yaş altında 12126 hasta karın ağrısı şikâyeti ile başvurmuştur. Bu hastaların 3068'i Çocuk Cerrahisi Servisi'ne yatırılarak takip ve tedavi edilmiştir. Yatırılan hastaların dosyaları incelenerek akut batın ön tanısı olan 1200 hasta belirlenmiştir. Çalışmamıza dâhil edilen 1200 hastadan 791'ine cerrahi tedavi uygulanmış, 409 hasta ise konservatif olarak takip ve tedavi edilmiştir. Cerrahi olarak tedavi edilen 657 hastaya apendektomi yapıldığı, 134 hastaya ise apandisit dışı nedenlerle ameliyat uygulandığı görülmüştür. Çalışmamızda, apendektomi yapılan hastaların histopatolojik sonuçları, cinsiyet ve mevsimsel dağılımı, fizik muayene bulguları, laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme sonuçları araştırılarak istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir. Apendektomi uygulanan ve ameliyat edilmeden takip edilen gruplar, fizik muayene bulguları, laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme sonuçları açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda, apendektomi yapılan olguların %12.3'ü lenfoid hiperplazi, %60.5'i akut apandisit, %12.3'ü flegmonöz apandisit, %8.3'ü süpüratif apandisit ve %6.7'si perfore-nekrotizan apandisit olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We have conducted a retrospective analysis of the clinical files, regarding 3068 patients consulted by the department of pediatric surgery in this study, amongst 12126 patients who applied with complaints of abdominal pain under the age of 18, in the Health Application and Research Center in Bülent Ecevit University, Zonguldak, Turkey, between January 2012 and May 2020. Out of 1200 patients hospitalized and followed under the diagnosis of acute abdomen, 791 cases were treated surgically. A total of 657 patients diagnosed as acute appendicitis, were evaluated statistically in this study regarding histopathological results, gender and seasonal incidence, physical examination findings, laboratory screening tests and imaging studies. Histopathological analysis of appendectomy specimens revealed lymphoid hyperplasia in 12.3%, acute appendicitis in 60.5%, phlegmonous appendicitis in 12.3%, suppurative appendicitis in 8.3% and further perforated appendicitis in 6.7% of operated cases.