Uzuv ve doku kayıplarında oluşan beyin plastisitesinin fmrg ile değerlendirilmesi
Evaluation of brain plasticity in limb and tissue losses with fmrg
- Tez No: 953780
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HALİL ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, doku ve uzuv kayıplarının ardından insan beyninde meydana gelen kortikal plastisite süreçleri, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Hasta grupları yüz nakli (3 kişi), çift kol nakli (2 kişi), yüz lezyonu (5 kişi), replantasyon (2 kişi), konjenital uzuv eksikliği (4 kişi), periferik sinir blokajı (13 kişi) ve alt ekstremite amputasyonu (5 kişi) olan bireylerden oluşmaktadır. Duyusal görevler için 10 kişilik ve alt ekstremite görevleri için 10 kişilik sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grupları değerlendirmeye alınmıştır. Tüm veriler SPM12 yazılımı standart hizalama, normalizasyon ve yumuşatma gibi ön işleme adımlarından geçirilmiş ve genel lineer model ile analiz edilmiştir. Daha sonra istatistiksel eşiklemerden geçirilerek aktivasyon haritaları oluşturulmuştur. Bireysel haritalarsa daha sonra grup düzeylerinde aktivasyon belirlemek için kullanılmış, İnsan Motor Alan Şablonu ve anatomik etiketleme atlası kullanılarak karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre nakil yapılan bireylerde kortikal temsillerin yeniden konumlandığı ve bu sürecin kullanım deneyimine ve rehabilitasyosyon sürecine bağlı olarak şekillendiği gözlemlenmiştir. Replantasyon geçirmiş bireylerde plastisitenin zamanla klasik sensörimotor organizasyona yaklaştığı, konjenital eksikliği olan bireylerde ise yüz temsillerinin el temsillerinde varlık gösterdiği belirlenmiştir. Periferik blokaj uygulanan bireylerde hareket engellense dahi bazı kortikal alanlarda aktivite artışı gözlemlenmiş, özellikle premotor ve parietal alanların hareket niyetiyle ilişkili işlevleri vurgulanmıştır. Alt ekstremite amputasyonu olan bireylerde kortikal aktivitenin klasik ayak temsillerinden saparak daha geniş alanlara yayıldığı, motor hayal etme görevlerinin de kontrol grubuna benzer anlamlı aktivasyonlar oluşturduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, kortikal plastisitenin sadece yapısal değil, işlevsel ve deneyim temelli biçimde yeniden şekillenen dinamik bir süreç olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular nöroreabilitasyon uygulamalarının bireyselleştirilmesinde ve beyin-bilgisayar arayüzü sistemlerinin geliştirilmesinde bilimsel zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluated the cortical plasticity processes occurring in the human brain following tissue and limb loss, utilizing functional magnetic resonance imaging (fMRI). The study included several patient groups: 3 individuals with face transplantation, 2 with bilateral arm transplantation, 5 with facial lesions, 2 who underwent replantation, 4 with congenital limb deficiency, 13 with peripheral nerve blockade, and 5 with lower extremity amputation. Additionally, two control groups, each consisting of 10 healthy individuals, were evaluated for sensory tasks and lower extremity tasks, respectively. All data underwent standard preprocessing steps using SPM12 software, including alignment, normalization, and smoothing, and were then analyzed with a general linear model. Subsequently, activation maps were generated after statistical thresholding. Individual maps were then used to determine group-level activations and were comparatively interpreted using the Human Motor Area Template and an anatomical labeling atlas. The results indicated that in individuals who underwent transplantation, cortical representations were reorganized, and this process was shaped by both usage experience and the rehabilitation process. For individuals who had replantation, plasticity was observed to gradually approach classical sensorimotor organization over time. In those with congenital limb deficiency, facial representations were found to expand into hand areas. Even when movement was inhibited in individuals subjected to peripheral blockade, an increase in activity was observed in certain cortical areas; this particularly highlighted the functions of premotor and parietal areas related to movement intention. In individuals with lower extremity amputation, cortical activity was found to deviate from classical foot representations, spreading to wider areas. Additionally, motor imagery tasks in this group produced significant activations similar to those in the control group. These findings reveal that cortical plasticity is a dynamic process that is reshaped not only structurally but also functionally and experientially. These results provide a scientific basis for the individualization of neurorehabilitation applications and the development of brain-computer interface systems.