T1-2N0M0 meme kanserli hastalarda prognostik ve prediktif faktörler
Prognostic and predictif factors at T1-2N0M0 breast cancer
- Tez No: 360260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EVRİM BAYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Baydar Dalar, Z. T1-2N0M0 Evreli Meme Kanserli Hastalarda Prognostik ve Prediktif Faktörler, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi. Eskişehir 2014. T1-2N0M0 (Evre I-IIA) meme kanseri tanısı ile radyoterapi uygulanmış olan hastalarda prognostik faktörlerin değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde Mayıs 2004 - Aralık 2012 tarihleri arasında T1-2N0M0 meme kanseri tanısı ile adjuvan radyoterapi uygulanmış 117 hasta tümör ve tedavi özellikleri açısından retrospektif olarak incelendi. Medyan yaş 48 (23-76) olup, hastaların 72 'si (%61,5) T1N0M0, 45'i (%38,5) T2N0M0 idi. 106'sına (%90,6) Meme Koruyucu Cerrahi (MKC), 11'ine (%9,4) Modifiye Radikal Mastektomi (MRM) sonrası radyoterapi uygulandı. Medyan izlem süresi 58,5 (6-111) ay olup hastaların hiçbirisinde yerel ve bölgesel yineleme görülmedi, ancak 3 hastada (%2,6) uzak metastaz saptandı. T1-2N0M0 meme kanseri adjuvan tedavisinde radyoterapi ile yerel-bölgesel kontrol oranları yüksek olmakla birlikte uzak metastaz açısından da hastaların yakın izlemi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Baydar Dalar, Z. Prognostic and Predictif Factors at T1-2N0M0 Breast Cancer, Eskişehir Osmangazi University School of Medicine Department of Radiation Oncology. Eskişehir. Evaluation of prognostic factors in T1-2N0M0 breast cancer patients who treated with adjuvant radiotherapy has been aimed. 117 patients with T1-2N0M0 breast cancer who treated with adjuvant radiotherapy between the May 2004 and December 2012 at Eskisehir Osmangazi University School of Medicine Department of Radiation Oncology were evaluated about tumor and treatment proporties retrospectively. 72 patients (61,5%) were T1N0M0 and remained 45 patients (38,5%) were T2N0M0. Median age of was 48 (23-76). Breast Conserving Surgery (BCS) applied to 106 (90,6%) patients and Modified Radical Mastectomy (MRM) applied to 11 patients (9,4%). Mean follow-up time was 58,5 (6-111) months. There was no locoregional recurrence, but distant metastasis were seen in 3 (2,6%) patients. Eventough local and regional control rates are high in T1-2N0M0 breast cancer patients after Radiotherapy, frequent follow-up is important in case of distant metastasis.