Hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında homosistein düzeyleri
Homocysteine levels in normotensive children with hypertensive parents
  1. Tez No: 360259
  2. Yazar: FATMA KELEŞ ACISU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocukluk çağı hipertansiyonu erişkin dönemdeki kardiyovasküler sistem hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği ve serebrovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Hipertansiyonun patogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır; etyolojide genetik ve çevresel birçok etken sorumlu tutulmuştur. Aile öyküsü, çocukluk çağında görülen esansiyel hipertansiyonda (EHT) önemli bir risk faktörü olarak gösterilmektedir. Hipertansif ebeveynlerin çocuklarının normotansif ebeveynlerin çocuklarına oranla daha yüksek kan basıncına sahip oldukları gösterilmiştir. Erişkinlerde ve çocuklarda hipertansiyon ile homosistein yüksekliğinin birlikteliğini ortaya koyan çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada ise ailesinde EHT olan normotansif çocuklarda, hipertansiyon klinik olarak ortaya çıkmadan önce homosistein düzeylerinde değişiklik olup olmadığı araştırıldı. Bu amaçla 5-20 yaşları arasında ailesinde EHT olan 79 normotansif çocuk ile kontrol grubu olarak ailesinde EHT olmayan 72 normotansif çocuk çalışmaya alındı. KB değerleri tüm olgularda normal sınırlar içinde olmakla birlikte; 10 yaşından sonra ailesinde EHT olan çocuklarda kontrol grubundan yüksek saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Childhood hypertension is a significant risk factor for cardiovascular diseases, chronic kidney failure and cerebrovascular diseases in adult ages. The pathogenesis of hypertension (HT) still remains unknown and it may result from complex interactions between many genetic and environmental factors. Family history is seen as an important risk factor for childhood essential hypertension. There are some studies showing adult and childhood hypertension in association with high homocysteine level. In this study, normotensive children with hypertensive parents have been examined about whether their plasma homocysteine levels were changed before hypertension clinically appeared. For this purpose, ranging in age from 5 to 20 years, 79 normotensive children with hypertensive parents and 72 normotensive children with non-hypertensive parents as control group have been included. With both groups having normal blood pressure (BP); after 10 years-old, children with hypertensive parents had higher BP than control group (p0.05).