Lateral epikondilit tedavisinde trombositten zengin plazma, otolog kan ve steroid enjeksiyonlarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparative outcomes of platelet rich plasma, autologous blood and corticosteroid injections in the treatment of lateral epicondylitis
- Tez No: 360284
- Danışmanlar: PROF. ERHAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET LATERAL EPİKONDİLİT TEDAVİSİNDE TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA, OTOLOG KAN VE STEROİD ENJEKSİYONLARININ ETKİNLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI KARAHAN Hüseyin G*, KUCUK Levent*, EYCEYURT Recep*, COSKUNOL Erhan * *Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji AD AMAÇ Toplumda sıklığı %1-3 arasında değişen ve sıklıkla iş gücü kaybına sebebiyet veren lateral epikondilit tedavisinde, kabul gören, ancak uzun dönem sonuçları tartışmalı olan steroid enjeksiyonu ile, alternatif bir tedavi seçeneği olabilecek Trombositten Zengin Plazma (PRP) ve Otolog kan enjeksİyonlarının karşılaştırılması. METOT 2011-2013 tarihlerinde başvuran lateral epikondilit ön tanısı almış yaşları 18 ile 62 arasında değişen, 19 erkek (%36,5), 33 kadın (%63,5) toplam 52 hasta başvuru sıralarına göre randomizasyonu yapılarak 3 gruba ayrıldı ve tedaviye yanıtlatı prospektif olarak analiz edildi. Bu üç grupta her gruba lateral epikondil hassasiyet bölgesine, otolog kan, trombositten zengin plazma (PRP) ve steroid olmak üzere ayrı enjeksiyon prosedürü uygulandı. Tedavi öncesinde, tedavi sonrası 1., 3 ve 6. ayda olmak üzere hastalar görsel analog skala (VAS), Quick DASH skorları, grip kas güçleri açısından tek kör olarak değerlendirildi. Veriler SPSS 21 programı kullanılarak Pearson ki kare (Monte Carlo), Anova, Kruskar Wallis, McNemar testleri ile analiz edildi. SONUÇLAR Otolog kan (n=17), PRP (n=18) ve Steroid (n=17) enjeksiyonu uygulanan hastaların lokal hassasiyet bölgeleri tedavinin 1., 3. Ve 6. Aydaki değişimleri baz alınarak değerlendirildiğinde 3. Ay ile 1. Ay arasındaki farkın p değerleri sırasıyla p= 0,125, p=0,25, p=1 olarak saptandı. 1 ay ile 6. Ay arasındaki fark ise sırasıyla p=0,016, p=0,008 ve p=1 olarak bulundu. Hastaların ağrı değerlendirmesi açısından kullanılan VAS skorlarının tedavi öncesi ve 1., 3. Ve 6.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARATIVE OUTCOMES OF PLATELET RICH PLASMA, AUTOLOGOUS BLOOD AND CORTICOSTEROID INJECTIONS IN THE TREATMENT OF LATERAL EPICONDYLITIS KARAHAN G1, KUCUK L1, EYCEYURT R1, COSKUNOL E1 1 Ege University Medical Faculty Department Of Orthopedics And Traumatology Aim Lateral epicondylitis is a common disorder which frequently causes loss of labor. Platelet rich plasma(PRP), autologous blood and corticosteroid injections are widely applied treatment modalities with various success rates. We aimed to investigate clinical outcomes of these three injection techniques. Method Fifty two patients (19 men, 33 women) whom were diagnosed lateral epicondylitis between the years 2011 and 2013, with a mean age 43,7 years (min 18, max 62) were randomized into three groups according to application order. Each group received one of the injection treatments: PRP, autologous blood or corticosteroid. Comparative clinical outcomes evaluated prospectively. Assessments performed by a blind evaluator by visual analog scale (VAS), presence of tenderness, QuickDASH scores, grip strength measurements in pre-injection period and in post-injection first, third and sixth months. Statistical analyses performed in SPSS 21 software by Pearson's chi-squared, Anova, Kruskar Wallis and McNemar tests.