Dirençli lateral epikondilit tedavisinde ultrason eşliğinde kuru iğneleme ve trombositten zengin plazma uygulamasının karşılaştırılması
- Tez No: 825327
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARMANGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Toplumda sıklığı %1-3 arasında değişen ve sıklıkla iş gücü kaybına sebebiyet veren lateral epikondilit tedavisinde, kabul gören, ancak uzun dönem sonuçları tartışmalı olan kuru iğneleme ile alternatif bir tedavi seçeneği olabilecek Trombositten Zengin Plazma (PRP) uygulamalarının karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: 01.01.2022-01.03.2023 tarihlerinde başvuran lateral epikondilit tanısı almış yaşları 18-75 arasında değişen 25 erkek ve 25 kadın toplam 50 hasta başvuruları sonrası randomize edilerek 2 gruba ayrıldı ve tedaviye yanıtları prospektif olarak analiz edildi. Bu iki gruba ayrı ayrı ultrason eşliğinde PRP ve kuru iğneleme uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası 1- 3-6. Ayda olmak üzere hastalar ultrasonografik görüntüleme görsel analog skala (VAS), PRTEE, Quick DASH ve kavrama kuvveti ölçümü ile tek kör olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 36 (%72)'sında baskın elin olduğu taraf etkilenmişti.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare dry needling, which is accepted but whose long-term results are controversial, and Platelet-Rich Plasma (PRP) applications, which can be an alternative treatment option, in the treatment of lateral epicondylitis, the frequency of which varies between 1-3% in the community and often causes loss of work force. Materials and methods: A total of 50 patients, 25 men and 25 women, aged between 18-75 and diagnosed with lateral epicondylitis, admitted between 2022 and 2023, were randomized and divided into 2 groups after their admission, and their response to treatment was analyzed prospectively. Ultrasonic guided PRP and dry needling were applied to these two groups separately. Patients were evaluated in a single-blind basis by ultrasonographic imaging, visual analog scale (VAS), PRTEE, Quick DASH and grip strength measurement, before and after treatment 1-3-6 months. Results: The side of the dominant hand was affected in 36 (72%) of the patients.