Meme karsinomu olgularında HER2/neu durumunun belirlenmesinde kullanılan immunohistokimya ve in situ hibridizasyon yöntemlerinin [fluoresan in situ hibridizasyon (FISH) ve sılver enhanced in situ hibridizasyon (SISH)] güvenilirliğinin karşılaştırılması
Comparison of HER2 status determination methods: Immunohistochemistry, Fluorescent in situ hybridization (FISH) and Dual silver enhanced in situ hybridization (SISH)
- Tez No: 360288
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
HER2 amplifikasyonu invaziv meme karsinomlarının %15 ila %25'inde gösterilmiş olup immunohistokimyasal olarak ve in situ hibridizasyon yöntemleriyle değerlendirilebilir. Bu çalışmada, immünohistokimyasal olarak HER2 (2+) saptanmış meme karsinomlarında dual SISH'in FISH ile uyumu karşılaştırılmış ve günlük pratikte dual SISH yönteminin uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Ocak 2009 ile Şubat 2013 tarihleri arasında merkezimizde tanı almış ve FISH uygulanmış 60 ardışık HER2 (2+) tümör rezeksiyon materyali çalışmaya alınmıştır. Demografik, histolojik ve immunohistokimyasal özellikler ile FISH sonuçları hasta dosyalarından toplanarak kaydedilmiş ve bu bulgular dual SISH sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Rezeksiyon materyallerinden 9'u (%15) değerlendirilebilir SISH sinyali elde edilemediği için istatistiksel analiz dışında bırakılmıştır. HER2 boyanma yüzdeleri %20-80 arasında değişkenlik göstermektedir. HER2 amplifikasyonu FISH ve SISH yöntemleriyle, sırasıyla, 7 (%13,7) ve 8 (%15,7) olguda saptanmıştır. FISH ve SISH yöntemleri arasında çok iyi uyum izlenmiştir (kappa değeri 0,92). HER2 boyanma yüzdesi ile FISH pozitifliği arasında anlamlı korelasyon izlenirken, HER2 yüzdesi ile SISH pozitifliği arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p=0,012'ye karşı p= 0,069). Bulgularımız literatürle uyumlu olup HER2 durumunun belirlenmesinde dual SISH'in kullanılabileceğini göstermektedir. Ancak preanalitik ve analitik sorunların değerlendirilebilir sinyal elde edilmesini engellediği durumlarda sonuçları yorumlamak mümkün olmayabilir. Bu nedenle bulgularımız, standardizasyon ve kalite kontrol programlarının önemini bir kez daha vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
HER2 amplification has been demonstrated in 15-25% of invasive breast carcinomas and can be assessed using immunohistochemical and in situ hybridization methods. Here, we compared the accuracy of dual SISH to FISH in HER2 (2+) breast carcinoma and evaluated the feasibility of dual SISH method in routine practice. Sixty HER2 (2+) consecutive tumor samples diagnosed between January 2009 and February 2013 were selected. Demographic, histological and immunohistochemical features and FISH results were recruited from patient records and compared to dual SISH results. Nine (15%) of the 60 tumor samples were excluded from statistical analysis due to lack of interpretable SISH signals. HER2 staining percentages differed between 20-80%. HER2 amplification was shown in 7 (13,7%) and 8 (15,7%) patients by FISH and SISH, respectively. Very good agreement was observed between FISH and SISH methods (kappa value: 0,92). Significant correlation was found between HER2 staining percentage and FISH positivity, in contrast to SISH positivity (p=0,012 vs. p= 0,069). Our results are consistent with previously reported literature, indicating SISH can be used to determine HER2 status. However, preanalytical and analytical problems may cause inadequate or uncountable signals, making interpretation impossible for the pathologist and highlighting the importance of standardization and quality control programs.