Pediatrik yaş grubunda febril nötropeni tanı ve izleminde IL-6, IL-8 ve IL-10'un prognostik önemi
the prognostic value of IL-6, IL-8 and IL-10 in diagnosis and treatment of febrile neutropenia in pediatric patients
  1. Tez No: 360287
  2. Yazar: ZÜMRÜT ŞAHBUDAK BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADIL VARDAR, PROF. DR. DENİZ YILMAZ KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
PEDİATRİK YAŞ GRUBUNDA FEBRİL NÖTROPENİ TANI VE İZLEMİNDE IL-6, IL-8 VE IL-10'UN PROGNOSTİK ÖNEMİ Febril nötropenili çocuklarda, enfeksiyonlar tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen mortalite ve morbititenin önemli bir nedenidir. Febril nötropeni ataklarının çoğunluğunda enfeksiyon odağı bulunamamaktadır. Tedavi başlamadan önce risk faktörlerini belirlemek prognozu belirlemede önemlidir. Enfeksiyon için yüksek risk grubunu belirlemede çeşitli enfeksiyon belirteçleri üzerinde çalışılmakla birlikte en sık kullanılan ve kabul görmüş belirteç CRP'dir, sitokinler ile ilgili yeterli veri yoktur. Sitokinlerin febril nötropeninin çocuklarda tanı ve tedavisinde önemini belirlemek için yapılan çalışma az sayıdadır. Bu çalışma IL-6, IL-8ve IL-10'un çocuk hastalarda febril nötropeni tanı ve izlemindeki prognostik önemini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, Temmuz 2013-Mart 2014 tarihleri arsında Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarıa A.B.D Hematoloji Kliniğinde 25 ALL, 8 AML ve 5 lösemi dışı hastalık nedeniyle takip edilen toplam 38 hastada gelişen 63 febril nötropeni atağı dahil edildi. Hastaların tanı anaında ortalama yaşı 92.2 (13-206) ay, tanı günü ilk 24 saatte ölçülen en yüksek ateşi 38,7⁰C (38-39,6⁰C), tanı öncesi nötropenik oldukları süre 9,5 gün (0-63), febril nötropeni atak süresi 3,2 (1-19) gün bulunmuştur. Hastaların kan kültürü sonuçlarına göre, 11'inde Gram (+) üreme (KNS), 7 hastada gram (-) (3 K.pneumonaie, 2 E.coli, 2 P.aeruginosa), 1 hastada mantar (C.parapsilosis), 2 hastada çoklu üreme (E.coli ve KNS, KNS ve E.faecalis, 1 hastada C. Parapsilosis ve KNS) oldu. Hastalar kültürde üreme olan ve olmayanlar olarak 2 grupta incelendiğinde enfeksiyon belirteçleri (CRP, prokalsitonin, IL-6, IL-8 ve IL-10) açısından her iki grup arasında istatiksel anlamlı fark bulunmadı(p>0.05). Kültürde üreme olan grubu belirlemede duyarlılığı en yüksek belirteç IL-10, özgüllüğü en yüksek olan belirteç ise IL-6 ve IL-8 oldu. Gram(+) ve Gram(-) üreme saptanan olgular karşılaştırıldığında tüm enfeksiyon belirteçleri açısından istatiksel anlamlı fark yoktu (p>0,05). Klinik olarak ve mikrobiyolojik olarak enfeksiyon tanımlanan olgular ile enfeksiyon odağı saptanamayan olgular tüm enfeksiyon belirteçleri açısından istatiksel olarak karşılaştırıldıklarında fark yoktu (p>0,05). Enfeksiyon odağını belirlemede en duyarlı belirteç prokalsitonin, kültürde üreme saptanan hastaların belirlenmesinde en duyarlı belirteç IL-10 olarak belirlendi. Enfeksiyon odağını belirlemede en özgül belirteç IL-6 ve IL-10, kültürde üreme saptanan hastaların belirlenmesinde en özgül belirteç IL-6 ve IL-8'dir. Gruplar kendi aralarında karşılaştırıldıklarında istatiksel olarak hiçbir belirteçte istatiksel anlamlı fark saptanmadı(p>0.05). Febril nötropenili çocuklarda enfeksiyon odağını belirlemek ve/veya kültürde üreme olan hastaları belirlemede tek bir belirteç yeterli değildir. Hastalarda klinik bulgular, risk faktörleri ve enfeksiyon belirteçleri bir arada değerlendirilerek tedavi planlanmalıdır. Çalışmamızda enfeksiyon odağını ve kültürde üreme olan hastaları öngörmede IL-6, IL-8 ve IL-10 daha hassas ve özgüldür ancak rutinde kullanımı için daha çok çalışmaya ihitiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Despite improvements in diagnosis and treatment, infections are stil major cause of mobitity and mortality in children with febrile neutropenia. In majority of febrile episodes, infection source can not be defined. It's important to determine the risk groups for febrile neutropenia before initiation of treatment. Many biomarkers have been proposed as predictors of high risk group, the most frequent used and accepted biomarker is still CRP. There are few studies in English literature in determination of prognostic value of cytokines in diagnosis and treatmentof febrile neutropenia. The recent study was conducted for determination prognostic value of IL-6, IL-8 and IL-10 in children for diagnosis and treatment. The medical records of the patients with acute lymphoblastic (n=25), acute myeloblastic leukemia(n=8), aplastic anemia (n=2), congenital neutropenia(n=3) with 63 febrile neutropenia episodes who were treated at Ege University Medical School, Pediatric Hematology Department between July, 2013 and March 2014 were prospectively recorded. At diagnosis the mean values of age of the patients was 92,2 (13-206) months, the mean of maximum degree of fever in first 24 hours was 38,7⁰C (38⁰C- 39,6⁰C), the mean duration of neutropenia before diagnosis was 9,5(0-63) days, the mean duration of fever 3,2 (1-19)days. Blood cultures revealed Gram(+) microorganisms in 11 patients (11 Coagulase negative staphlycoccus), Gram (-) microorganisms in 8 patients (3 K.pneumoniae, 2 ESBL(+) E.coli, 2 P.aeruginosa), 1 fungus (C.parapsilosis), mix microorganisms in 3 patients( 1 E.coli and Coagulase negative staphylococcus, 1 E.faecalis and Coagulase negative staphylococcus, 1 C.parapsilosis and coagulase negative staphylococcus). There is no statisticaly difference in CRP, procalsitonin, IL-6, IL-8 and IL-10 between culture positive and culture negative groups (p>0.05). The most sensitive biomarker is IL-10 and the most sensitive biomarker is IL6 and IL-8 for predicting bacteremia. There is no statisticaly difference in comparison of the groups with Gram (+) and Gram(-) microorganism for CRP, procalcitonin, IL-6, IL-8 and IL-10. In patients with clinically and microbiologically documented infection, the most specific biomarkers were IL-6 and IL-10, the most sensitive biomarker was procalcitonin. The groups did not show statistically difference (p>0.05). There is no unaccompanied biomarker for determination the risk goups for febrile neutropenia. For treatment both clinical signs, related risk factors, biomarkers should be evaluated together. In the current study, IL-6, IL-8 and IL-10 was found more sensitive and specific than CRP but further investigations needed for proposal of routinely usage of cytokines in children with febrile neutropenia.