Çocukluk çağı absans epilepsili hastalarda anizotropik difüzyon ve ortalama difüzyon değerlerinin tanısal katkıları
Contribution of the values of mean diffusion and anisotropic diffusion to diagnosis in patients with childhood absence epilepsy
  1. Tez No: 360317
  2. Yazar: ALİ ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Çocukluk Çağı Absans epilepsili hastalarda Difüzyon Tensör Görüntüleme ile difüzyon anormalliklerini tespit etmek. GEREÇ VE YÖNTEM: Çocukluk Çağı Absans epilepsi tanılı 12 hasta ve kontrol grubunu oluşturan sağlıklı 12 olgu retrospektif olarak taranmış ve Difüzyon Tensor Görüntüleme (DTG) ile değerlendirilmiştir. Ortalama difüzyon (OD) ve fraksiyonel anizotropi (FA) haritaları üzerinden, bilateral caudat nukleus, lentiform nukleus ve talamusdan ölçümler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ve gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose To determine the diffusion abnormalities of using diffusion tensor imaging (DTI) in patients with childhood absence epilepsy. Material and methods MR tensor tracts and maps of the mean diffusion (MD) and fractional anisotropy (FA) components of water diffusion were retrospectively evaluated in 12 patients with childhood absence epilepsy. Healthy and non-epileptic 12 children were included our study as the control group. On the MD and FA maps, diffusion coefficients were measured from the bilateral caudate nucleus, lentiform nucleus and thalamus in the study and control groups. The statistical analysis was performed on the basis of results. Results The results of the study group revealed diffusion abnormalities in bilateral caudate nucleus and thalamus.