Malign melanomda ortalama nükleol hacminin prognostik önemi
Prognostic significance of the average volume of nucleoli in malignant melanoma
  1. Tez No: 360318
  2. Yazar: ÖZLEM BİRGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU LEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç/Hipotez: Malign melanom melanositlerden ortaya çıkan bir tümördür.Eskiden çok yaygın olarak izlenmezken son beş dekadda özellikle endüstriyel ülkelerde dramatik olarak artmıştır. Fakat prognozlarda iyileşme görülmektedir; çünkü hastalar daha erken evrelerde ve tedavi edilebilir lezyonlarla tanı alırlar. Breslow kalınlığı, Clark seviyesi, ülser varlığı, vertikal büyüme fazında mm²'de mitoz sayısı, regresyon, tümörü infiltre eden lenfosit (TİLs) varlığı, lenfovasküler invazyon, mikroskopik metastaz varlığı, sentinel lenf nodu pozitifliği ve patolojik evre malign melanomun prognozunun belirlenmesinde kullanılan belirteçlerdir. Nükleer morfometrik ve stereolojik yöntemler böbrek, mesane, over, meme, larinks, prostat, kolorektal ve mide tümörleri gibi değişik tümör tiplerinde prognozu belirlemede anlamlı sonuçlar sağlamıştır. Biz çalışmamızda literatürde daha önceden malign melanomlarda değerlendirilmemiş olan ortalama nükleol hacminin, prognostik olduğu kanıtlanmış faktörler yanısıra evre ve sağ kalım ile ilişkisini değerlendirmeyi hedefledik. Yöntem: Çalışmamıza üniversitemizde 1999-2011 yıları arasında malign melanom tanısı almış, hastanemiz tıbbi onkoloji bölümünde takip edilen, hematoksilen&eozin boyalı preparatlarına arşivimizden ulaşılabilen 54 hasta dahil edildi. Tüm olgular için tümörü en kalın olan hematoksilen&eozin boyalı preparat seçildi. Bu preparatlarda; mikroskop-kamera-ekrandan oluşan sisteminde toplam 2200X büyütme sağlandı. Ölçüm Gundersen ve arkadaşlarının nükleus için tanımladıkları yöntem nükleol için uyarlanarak yapıldı. İstatistiksel işlemler SPSS 15,0 (Scientific Package for Social Sciences) programı ile bilgisayarda yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda incelenen 54 olgunun 27'si kadın, 27'si erkektir. Takip süreleri 3 ay ile 176 ay arasında değişmektedir. 27 hastanın uzak metastaz gelişimi izlenmezken, 27 hastada takip süresi içerisinde uzak metastaz gelişimi izlenmiştir. Breslow kalınlıkları 0,75 mm ile26 mm arasında değişmektedir. 27 hastada sentinel lenf nodu metastazı izlenirken 27 hastada metastaz izlenmemiştir. Olguların 37'inde ülser izlenirken 17'sinda ülser izlenmemiştir. Breslow kalınlığı, Clark seviyesi, ülser varlığı, vertikal büyüme fazında mm²'de mitoz varlığı, regresyon, TİLs, lenfovasküler invazyon, mikroskopik metastaz varlığı, sentinel lenf nodu pozitifliği ve patolojik evre değişkenleri ile ortalama nükleol hacmi arasında yapılan istatistiksel değerlendirmelerde anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda ortalama nükleol hacmi ile prognozu etkilediği kanıtlanmış değişkenler arasında istatistiksel anlamlı ilişki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective / Hypothesis: Malignant melanoma is a tumor arising from melanocytes. In the past five decades has increased dramatically, particularly in the industrialized countries while it was not seen so commonly. However, there is an improvement in prognosis due to diagnosing patients in early stage and with treatable lesions. Breslow thickness, Clark level, presence of ulceration, vertical growth phase, mitosis presence in mm ², regression, tumor infiltrating lymphocytes (TILs), presence of lymphovascular invasion, microscopic metastases, sentinel lymph node positivity and pathologic stage are the markers used to determine the prognosis in malignant melanoma. Nuclear morphometric and stereological methods yielded significant results in different tumor types including kidney, bladder, ovary, breast, larynx, prostate, colorectal and gastric cancer as a prognostic marker. In our study we aim to discuss the average volume of nucleoli and the relationship between proved prognostic factors which have not been previously evaluated in malignant melanoma in the literature as well as survival and stage. Material/ method: 54 patients with a diagnosis of malignant melanoma from our university between the years 1999-2011 which are followed in our hospital's medical oncology department and accessable hematoxylin & eosin stained slides from our library of were included in our study. The hematoxylin & eosin stained slides were selected with thickest tumor for all patients. Using the system consisting microscope-camera-display, a total 2200X magnification was provided in these preparations. Measurement is made by using the method that is adapted for nucleoli from Gundersen and colleagues are defined for nucleus. Statistical procedures was performed with the SPSS 15.0 (Scientific Package for Social Sciences) program on the computer. Results: Our study examined 27 female and 27 were male, total 54 patients. Follow-up time ranged from 3 months to 176 months. While there was no distant metastases in 27 patients, in 27 patients distant metastases is observed during follow-up. Breslow thickness ranged from 0.75 mm to 26 mm. Sentinel lymph node metastases observed in 27 patients while 27 patients showed no metastasis. Ulcers was observed in 37 of the cases, while no ulcer observed in 17 of the cases. There was no statistically significance between the average volume of nucleoli and Breslow thickness, Clark level, presence of ulceration, vertical growth phase, mitosis number in mm², regression, TILs, presence of lymphovascular invasion, microscopic metastases, sentinel lymph node positivity and pathologic stage. Conclusion: In our study, no statistically significant relationship observed between average volume of nucleoli and the variables which are proved to affect prognosis.