İzmir ili çevresinde topraklardan izole edilen fungusların antibakteriyal etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 36032
- Danışmanlar: PROF. DR. SANVER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
56 6. ÖZET Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Kampus içi ve Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliğinden 1993 yılı Kasım ayı ve 1994 yılı Nisan ayında 2'şer kez alınan toprak örnekleri materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma konumuzu funguslar oluşturduğu için“ Toprağı Sulandırma Yöntemi ”(Soil Dilution Method, Allen, 1950 ; Waksman 1922,1955 ; Martin, 1950) kullanılarak topraktan funguslar izole edilmiştir. Bu yöntem kullanılarak 11 genusa ait 69 farklı fungus türü izole edilmiştir. Bunları ; 26'sı Aspergillus, 26'sı Penicillium, 6'sı Fusarium, 3'ü Paecilomyces, 2'si Alter n aria, 2' 'si Acremonium ve l'er tanesi Thielaviopsis Trichoderma,Gliocladium, ve Mycelia sterilia genuslarına aittir. Çalışmamızda, izole edilen fungusların antibakteriyal etkilerini saptamak amacıyla“Spektrum Test Plakları Yöntemi”kullanılmıştır. Bu yöntem izole edilen 69 fungus türünün hepsine uygulanmış ve sonuçta antibakteriyal etki etki spektrunıları geniş olan 18 izolatın tür tayini yapılmıştır. Bunlar ise ; Penicillium capsulatum, P. nigricans, P.alicantinum, P.digitatum, P.griseo- fuhum, P.nalgiovense, P.funiculosum, P.simplicissimum, P.corylophylum, Aspergillus monteuidensis, A. cheyalieri, A.repens, A.candidus, Fusarium dimerum, F.oxysporum, Acremonium furcatum, Gliocladium deliquescens, ve Mycelia sterilia'dır. Antibakterial etki spektrumları geniş olan ve tanıları yapılan türler arasında özellikle P.griseo-fulvum 'un 12 test bakterisine karşı inhibitor aktivitesi dikkat çekicidir. Çünkü hemen bütün test bakterilerini inhibisyonu ölçülemeyecek derecede inhibe etmektedir. Ayrıca, P.digitatum, P.simplicissimum, P.corylophilum, Fusarium oxysporum ve Acremonium furcatum türlerinde antibakteriyal etkileri dikkate değer niteliktedir.
Özet (Çeviri)
57 7. SUMMARY In this study, soil samples taken two times from the Ege University Campus and the Menemen Research, Application and Production Farm on November 1993 and April 1994, were used as research materials. Since our research objects were the soil fungi, we used the“Soil Dilution Method”to isolate them from the soil mentioned above (Soil Dilution Method, Allen, 1950 ; Waksman 1922,1955 ; Martin, 1950). Using this method 69 different fungi belonging to 1 1 genus were isolated. These isolates consisted of 26 Aspergillus, 26 Penicillium, 6 Fusarium, 3 Paecilomyces, 2 Alternaria, 2 Acremonium and 1 of each following Thielaviopsis Trichoderma,Gliocladium, and Mycelia sterilia. To detect the antibakterial effects of the fungi isolated in our research, the“Method of Spectrum Test Plates”was used. This method was applied to the 69 fungi samples and as a result, 18 species with wide antibacterial spectrum were identified. These are Penicillium capsulatum, P. nigricans, P. alicantinum, P. digitatum, P. griseo-fulvum, P, nalgiovense, P.funiculosum, P. simplicissimum, P. corylophilunt, Aspergillus montevidensis, A. chevalieri, A. repens, A. candidus, Fusarium dimerum, F. oxysporum, Acremonium furcatum, Gliocladium deliquescens, and Mycelia sterilia. Among the species which are detected with having wide antibacterial spectrum effects, the P. griseo-fulvum which has inhibitor aktivities against 12 test bacteria, is interesting, since it inhibits nearly all test bacteria with very strong inhibitation zone. In addition, it is worth noticing P. digitatum, P. simplicissimum, P.corylophilum, Fusarium oxysporum and Acremonium furcatum for their antibacterial effects.