Triticum durum buğdayları irmikaltı unlarının bazı fırın ürünlerinde kullanılabilirliği üzerine araştırma
- Tez No: 36033
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, irmikaltt unlann bisküvi ve pizza gibi firm ürünlerinde kullanabilme imkanları araştırılmıştır. Araştırmada, farklı bölgelerden sağlanan irmikaltı un örneklerinin bazı fiziksel, kimyasal ve teknolojik nitelikleri, mineral madde içerikleri ve amino asit kompozisyonu belirlenmiştir. Farklı üretim yöntemleriyle yapılan kraker ve çay tipi bisküvilerde irmikaltı un katılımının ürün yapısında olumsuz etkilere sebep olmaması için belirli sınırlar içinde kalınması gerektiği saptanmıştır. Bu oranın kraker tipi bisküvilerde daha yüksek tutulabileceği belirlenmiştir. Aym şekilde hazır pizza miksi ile özel bir pizza işletmesinin formülasyonuna göre imal edilen farklı tip pizzalar için genelde irmikaltı un oranının % 15-30 arasında tutulabileceği, daha yüksek miktarların son ürünün duyusal özelliklerini olumsuz etkiliyebildiği gözlenmiştir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, we have studied the usability of first clear flour in bakery products such as pizza and biscuits. First clear flour samples have been collected from different geographic regions and analyzed their physical, chemical and technological attributes as well as amino acid composition and mineral contents. We have mixed different amounts of flour (that used in the production of pizza and biscuit) and first clear flour in different ratios and examined chemical and sensory qualities of the and products.. We have observed that to prevent negative effects in cracker and marine type biscuits the ratios of first clear flour should be in certain range. In addition we have noticed that the amount of first clear flour can be higher in cracker type biscuits. In a similar way using a well know pizza restaurants formulation and a ready to cook pizza formulation we have experimented the effect of first clear flour. We have concluded that the ratio of this flour can be kept at % 15-30 with positive effects to sensory and eating qualities while higher amount caused negative sensory effects. 54