Sünnet derisinin yaşamın ilk yıllarındaki histolojik değişiminin değerlendirilmesi
Histological evaluation of prepuce in the first years of life with the age
  1. Tez No: 360330
  2. Yazar: MUSTAFA KAPLAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİM ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yaşamın ilk yıllarında yaşlara bağımlı olarak sağlıklı prepisyumdaki histolojik değişimleri inceleyen yayın literatürde bulunmamaktadır. Amacımız bu değişimleri inceleyerek ortaya koymaktır. Çalışma her grupta 7 adet prepisyum olmak üzere 0-1 ay, 1-12 ay, 1 yaş, 2 yaş, 3 yaş, 4 yaş, 5 yaş, 6 yaş, 7 yaş, 8 yaş, 9 yaş gruplarından oluştu. Toplam grup sayısı 11 ve prepisyum sayısı 77 idi. Kliniğimizde rutin sünnet yoluyla elde edilen prepisyumlar % 10 luk formaldehide alınarak Histoloji ve Embriyoloji A.D.' na gönderildi. Tüm deriler ışık mikroskobunda hematoksilen eozin(H-E) ile rutin, anti-CD105 poliklonal primer antikoru(vaskülarizasyon), anti-S-100 poliklonal primer antikoru(periferik sinir) immunohistokimyasal olarak boyanarak incelendi. Gruplardaki her prepisyum histolojik olarak keratin tabaka kalınlıkları, sebase bez çapları, damar sayıları, damar çapları, sinir sayıları parametreleri açısından ayrı ayrı incelendi.
Özet (Çeviri)
Histological Evaluation of Prepuce in the First Years of Life with the Age There is no study in the literature about histological changes with age in prepuce over first years of life. Our aim is to investigate and reveal these changes. We had 11 groups of consisting 7 prepuce in each one. Total number of prepuce was 77. Groups were consisted of 0-1 month (mth), 1-12 mth, 1 year (yr), 2 yr, 3 yr, 4 yr, 5 yr, 6 yr, 7 yr, 8 yr, 9 yr old prepuce. Preputial tissues obtained by routine circumcision performed in our clinic and put in % 10 formaldehide and sent to Histology and Embriyology Deparment. All prepuce stained with routine hematoxilen-eosin (H-E), immunohistochemically with anti-CD105 policlonal primary antibody (PPA) (for vascularisation) and anti S100 PPA(for nerves) to observe with light microscope. Every prepuce in each group observed with the histological parameters of thickness of stratum corneum(SCT), sebaceous gland (SG) diameter, number and diameter of vessels (NOV,DOV) and number of nerves (NON).