Yozgat Boğazlıyan ilçesine bağlı Yamaçlı kasabası folkloru
- Tez No: 43493
- Danışmanlar: PROF.DR. UMAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Tezimiz Yozgat îli 3oğaziıyan ilçesine bağlı Yamaçlı kasabasında yapılan bir derleme çalışmasıdır. 24 km2iik alan üzerine yerleşmiş olan kasaba. 7200 nüfusu ile Yozgat ilinin en büyük kasabasıdır. Yamaçlı halkının kültürel yaşamını ortaya koymayı amaçlayan çalışmamız şu bölümlerden oluşmaktadır. Giriş, malzemenin ele alındığı yedi bölüm, sonuç ve kaynakça. Giriş' te, araştırma alanının fizikî, tarihî ve beşerî durumuna, kasabanın ekonomik ve sosyal yapısına dair bilgi veri İmiş t ir.“Birinci Bölüm”de, sözlü edebiyat ürünleri olan ağız özellikleri ile en çok kullanılan yöresel kelimeler ve deyimler, şahıs ve aile lâkabları, hitap şekilleri ve selamlaşma, atasözleri ve deyimler, vecizeler, bilmeceler, tekerlemeler, hayır duaları, beddualar ve yergiler, maniler, türküler, destanlar, efsaneler, masallar, hikayeler ve fıkralar incelenmiştir.“İkinci Bölüm”de,“Hayatın Safhaları y la İlgili Gelenekler”başlığı altında geçiş törenleri; doğum, sünnet, askere uğurlama ve karşılama, hacı gönderme ve karşılama, evlenme ve ölüm; kutlama törenleri; dinî ve millî bayramlar ve bereket törenleri ele alınmıştır.“Üçüncü Bölüm”de, halk giyimi, çocuk, genç, kadın, erkek, gelin, damat ve yakınlarının giyimleri ile giysilerin yıkanması ve korunmasına dair bilgi verilmiştir.“Dördüncü Bölüm”de, çocuk oyunları anlatılmış ve11 oyunlar kendi içinde sınıflandırılmıştır.“Beşinci Bölüm”de, halk hekimliği ve veterinerliği içinde yer alan teşhis ve tedavi yöntemleri ortaya konmuştur.“Altıncı Bölüm”de, halk mutfağı; yemeği pişirenler ve kız çocuğunun yemek pişirme yaşı, öğünler ve yemek yeme adetleri, yöresel yemekler ve kap-çanaklar incelenmiştir.“Yedinci Bölüm”de, halk mimarisi ele alınmıştır. Her bölüm içinde Yamaçlı kasabasında derlenen yaşayan malzeme ile yaşlıların anılarında korunan bilgiler bir arada verilmiş değişimin nedenleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca pratiğin veya inanışın kaynağına inilmeye çalışılmıştır. Sonuç, Kaynakça ve Ekler ise tezin son kısmını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This thesis is a monography which is studied in Yamaçlı where is a town of Boğazlıyan-Yozgat area. Yamaçlı has an area at 24 km2 area and is the biggest town of Yozgat with a population of 7200. The aim of the monograph is to expose cultural life of Yamaçlı people who is Sunni and in order to approach this subject, the monograph will consist of several parts. These parts being the introduction and seven following chapters as well as bibliography that reflects economical, social and human conditions of Yamaçlı. In first section; oral literature materials with a regional accent, regional words and idioms, the nicknames of personal and family, procixungtious and greetings proverbs and idioms, epigrams riddles, repitions. prayers and impensonstious. satires, traditional quatrain forms, folk songs, epic poems, myts. folk tales, folk stories and anecdotes will be examined. In second section this monograph will examine the customs and traditions about culturalife in sections such as birth ritual circumscion, wishing and going to meet a soldier, a hadwii, wedding, death and celebrating ceremonies, religonal and notional holidays; festivity rites will also be. In third section traditonal dress, relating to youth, women,IV men, bride, bridegroom and relative's dress, knowlodge about general upkeep of the clothing will also be. In forth section children's games are explained and classified. In fifth section medical identifications and treatment methods in which folk medicine veterinary practices will be studied. In sixth section the folk kitchen, cooker and subject such as tue person tust cooks, the age of the girls and cook which meals there are and the ways of eating things and customs of rating, regional meals and kitchen materials will be examined. The subject of the seventh section is folk architect are. Within each chapter the material that has been gathered about the town of Yamaçlı is anolyzed in light of the cultural changes which have occured overtime. The historical reasons which lay behind these cultural changes will be examined. The last section of the monograph are the study's conclusions, its bibliography and supplements.