Hormona dirençli prostat kanseri hücre kültüründe(DU-145/PC3) radyoterapiyle birlikte uygulanan zoledronik asit ve ibandronatın etkinliğinin karşılaştırılması
The comparing Zoledronic asid and İbandronate's combination with radiotherapy in (DU-145/PC-3) hormon refracter prostate cancer tissue cell
- Tez No: 365863
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada prostat kanserinde ibandronatın da etkinliğini araştırmak amacıyla hormona dirençli iki farklı insan prostat kanseri hücre kültürüne (DU-145 ve PC-3) zoledronik asid, ibandronat ve radyoterapi hem tek başlarına hem de eşzamanlı ve ardışık olarak birlikte uygulanmış ve sitotoksisiteleri belirlenip birbiriyle karşılaştırılmştır.Çalışmanın sonucuna göre zoledronik asidle ibandronatın sitotoksik etkilerinin benzer olduğu ve radyoterapiyle birlikte ardışık uygulamaların her iki modalitenin ayrı ayrı uygulanmasından daha etkin olduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
The trial has investigated ibadronate's effectiveness in prostate cancer.This trial has defined cytotoxicity of zoledronic acid, ibandronate and radiotherapy separately, concurrent and sequential in hormone refracter prostate cancer tissue cell(DU-145/PC-3). Due to the result of the trial Zoledronic acid and ibandronate's cytotoxicity effect are the similar and the combination of these drugs with radiotherapy are more effective than separate application.