Renal transplant hastalarında, farklı immünsupresif ilaçların inkretinler üzerine etkileri
Effects of different immunosuppressive drugs on incretins in renal transplant patients
  1. Tez No: 360397
  2. Yazar: NUSRET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
RENAL TRANSPLANT HASTALARINDA, FARKLI İMMUNSUPRESİF İLAÇLARIN İNKRETİNLER ÜZERİNE ETKİLERİ İnkretin sistem diabetes mellitus patogenezinde önemli bir rol oynamaktadır. Post-transplant diyabet, özellikle kalsinörin inhibitörleri olmak üzere kullanılan antirejeksiyon medikasyonlarla ilişkili olan ve greft ömrünü etkileyen önemli bir sorundur. Transplantasyon hastalarında kullanılan immünsupresif ilaçlar, inkretinler üzerine yaptıkları olası olumsuz etkiler aracılığı ile post-transplant diabetes mellitus gelişmesine katkıda bulunuyor olabilir. Bu çalışmada, renal transplantasyon uygulanan hastalarda kullanılan farklı immünsupresif ilaçların inkretinler üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya, bilinen diyabet öyküsü olmayan, siklosporin tedavisi alan 15 renal transplant hastası, takrolimus tedavisi alan 15 renal transplant hastası ve kontrol grubu olarak 15 sağlıklı gönüllü olmak üzere üç grup halinde toplam 45 kişi alındı. Hastalara 75 gr glukoz ile oral glukoz tolerans testi yapıldı. 0., 30., 60., 90. ve 120. dakikalarda Glukagon-like peptid 1 (GLP-1) ve Glucose-dependent Insulinotropic Polypeptide (GIP) ölçümleri yapıldı. Her üç grup arasında; bazal, 30.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF DIFFERENT IMMUNOSUPPRESSIVE DRUGS ON INCRETINS IN RENAL TRANSPLANT PATIENTS Incretin system has an important role in the pathogenesis of diabetes mellitus. Post-transplant diabetes, associated with antirejection medications especially including calcineurin inhibitors and is a major problem affect graft survival. Immunosuppressive drugs used in transplantation patients, may contribute to the development of post-transplant diabetes mellitus through their possible adverse effects on incretins. In this study, we aimed to compare the effects of different immunosuppressive drugs used in renal transplantation patients, on incretins. 15 cyclosporine-treated renal transplant patients, 15 tacrolimus-treated renal transplant patients and 15 healthy volunteers as a control group, a total of 45 people with no history of diabetes were enrolled in the study. Oral glucose tolerance test with 75 gr glucose was performed to all patients. Glucagon-like peptide 1 (GLP-1), and Glucose-dependent Insulinotropic Polypeptide (GIP) were measured at 0, 30, 60, 90, 120 minutes.