Romatoid artrit aktivasyonunda CD200'ün önemi var mıdır?
Is there an importance of CD200 during an activation of rheumatoid arthritis?
  1. Tez No: 360398
  2. Yazar: İREM GAYRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ENDER TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Romatoid artrit, sinoviyal eklemlerin inflamasyonu ile seyreden sistemik otoimmün bir hastalıktır. CD200, immün sistem üzerinde etkileri olan bir tip I transmembran glikoproteinidir. Yapılan hayvan çalışmaları, kollajen ile indüklenen artritte CD200'ün inhibitör etkilerini göstermiştir. Bu çalışma, romatoid artrit aktivasyonu nedeniyle dizinde effüzyon gelişen hastalarda plazma ve sinoviyal sıvı CD200 seviyelerinde değişme olup olmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya romatoid artrit aktivasyonu nedeniyle diz effüzyonu gelişmiş 11 hasta ve kontrol grubu olarak da travma sonrası diz effüzyonu gelişen 5 hasta dahil edilmiştir. Plazma ve sinoviyal sıvıda ELİZA yöntemi ile CD200, TNFα ve IFNγ seviyelerine bakılmıştır. Hastalık aktivitesi eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), C reaktif protein (CRP), hastalık aktivite skoru 28 (DAS28)-ESR ve DAS28-CRP ile değerlendirilmiştir. Romatoid artrit ve kontrol grubu arasında plazma ve sinoviyal sıvı CD200 ve TNFα seviyeleri ve sinoviyal sıvı IFNγ seviyeleri arasında fark bulunmamıştır. Kontrol grubunda plazma IFNγ seviyesi ise istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır (p =0.047). Biyolojik tedavi almayan romatoid artrit hastaları ile kontrol grubu arasında plazma ve sinoviyal sıvı CD200 ve TNFα seviyeleri ve sinoviyal sıvı IFNγ seviyeleri arasında fark yokken, plazma IFNγ seviyesi kontrol grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p =0.028). Çalışmada, romatoid artrit hastaları ve kontrol grubu arasında plazma ve sinoviyal sıvı CD200 seviyeleri açısından fark saptanmamıştır. Romatoid artrit aktivasyonunda CD200'ün önemini belirlemek için daha fazla sayıda hastanın katılacağı çalışmalar yapılabilir
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is a systemic autoimmune disease primarily affecting synovial joints. CD200 is a type I transmembrane glycoprotein that has an effects on immune system. Previous animal studies have established the inhibitory role of CD200 in collagen induced arthritis models. The goal of this study is to demonstrate whether change of plasma and synovial fluid CD200 level exist at active Rheumatoid arthritis patients with knee effusion during activation of rheumatoid arthritis. Eleven active rheumatoid arthritis patients with knee effusion and as a control 5 patients with knee effusion due to trauma were included in this study. Plasma and synovial fluid CD200, TNFα and IFNγ levels are measured by ELİSA. Disease activity was determined by erythrocyte sedimentation rate (ESR), C reactive protein (CRP), disease activity score 28 (DAS28)-ESR and DAS28-CRP respectively. There was no difference between rheumatoid arthritis patients and controls in terms of plasma and synovial fluid CD200, TNFα and synovial fluid IFNγ levels. Plasma IFNγ level was higher in control group and this was statistically significant (p =0.047). Plasma and synovial fluid CD200, TNFα and synovial fluid IFNγ levels were not statistically different between biological agents treated rheumatoid arthritis patients and controls whereas plasma IFNγ level was higher in controls compare to treatment group (p= 0.028). In this study, levels of plasma and synovial fluid CD200 were not found statistically different between rheumatoid arthritis patients and controls. Further studies with more patients are needed to explore the importance of CD200 role in rheumatoid arthritis.