Vücut yağ oranının kemoterapiye bağlı bulantı kusma üzerine etkisi
The effect of the body fat ratio on chemotherapy induced nausea and vomitting
- Tez No: 360396
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞENOL COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kanser sıklığı gelişmiş ülkelerde giderek artmaktadır ve bulantı-kusma kanser tedavisinde en sık karşılaşılan yan etkilerden biridir. Bulantı-kusma gelişimi için ilaçlar ve hasta ile ilişkili çok sayıda faktör bulunmaktadır. Hasta ile ilişkili faktörlerden biri de ilaçların vücut kompartmanlarına dağılımını etkileyebilen vücut sıvıları ve vücut yağ oranı olabilir. Çalışmamızda vücut yağ oranının kemoterapiye bağlı bulantı kusma üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğine başvuran ve sisplatin veya siklofosfamid-doksorubisin/epirubisin gibi yüksek emetojenikriske sahip kemoterapi alan, daha önce hiç kemoterapi almamış 52 hasta çalışmaya alındı. Hastaların deri altı yağ kalınlıklar ölçüldü ve Siri metodu ile yaklaşık vücut yağ oranı hesaplandı. Aynı hastaların biyoelektriksel empedans tekniğini kullanan BCM cihazı ile vücut yağ oranı, vücut sıvı kompartmanları ölçüldü. Tüm hastalar rutin olarak kılavuzlarda önerilen antiemetik proflaksi tedavisini aldılar. Hastalar ilk kemoterapi sonrası üç haftalık dönemde bulantı kusma sayısı ve zamanını takip formlarına kaydetti. Vücut yağ oranının, beden kitle indeksinin, vücut yüzey alanının, kemoterapi sonrası bulantı kusma periyotları üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisi görülmedi. Benzer şekilde, ölçülen total vücut sıvısı ve intraselüler-ekstraselüler bileşenlerinin kemoterapi sonrası bulantı kusma periyotları üzerine etkisi görülmemiştir. İki farklı metodla ölçülen vücut yağ oranlarının karşılaştırmasında ise anlamlı derecede korelasyon görüldü (p=0,008). Hasta sayısının az olması nedeniyle genişletilmiş hasta gruplarında sonuçların doğrulanması gerekebilir
Özet (Çeviri)
Cancer incidence is increasing in developed countries and nausea-vomiting is one of the most common side effects in cancer treatment. There are many factors in the development of nausea and vomiting associated with the patient and medications. Body fluids and body fat ratio may be one of the factors associated with patient and it can affect distribution of the drugs in the body compartments. In this study, we aimed to assess the effect of body fat ratio on chemotherapy-induced nausea and vomiting. 52 patients who were admitted to Akdeniz University Faculty of Medicine, Medical Oncology Outpatient Clinic, receiving chemotherapy agents that have high emetogenic risk like cisplatin or cyclophosphamide-doxorubicin/epirubicin and have not received chemotherapy previously. Subcutaneous fat thicknesses of the patients was measured and approximate body fat percentage was calculated by the Siri method. Body fat percentage and body fluid compartments of the same patients were measured by the BCM device uses bioelectrical impedance technique. All patients received prophylactic antiemetic therapy that routinely recommended guidelines. Patients have noted the number and time of nausea/vomiting to follow-up forms in the three-week period after the first chemotherapy. No statistically significant effects of body fat ratio, body mass index and body surface area on nausea and vomiting periods after chemotherapy were observed. Similarly, no statistically significant effects of measured total body fluid and its intracellular-extracellular components on nausea and vomiting periods after chemotherapy were observed. We compared the body fat ratios measured by two different methods and found a significant correlation between them (p=0,008). Because of the small number of patients, the results may need to be validated in extended patients groups