Opiyat bağımlılarının sosyodemografik ve kişilik özelliklerinin göç ile ilişkilendirilmesi
Assesment of the relations between sociodemographical, clinical features and migration among opioid addicts
- Tez No: 360407
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEÇİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı opiyat bağımlılarının sosyodemografik, klinik ve kişilik özelliklerinin araştırılması ve göçün bu özelliklere etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu araştırma Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Alkol Madde Bağımlılık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (AMBAUM) yapılmış, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmaya polikliniğe başvuran ve yatarak tedavi olan DSM-IV- TR tanı kriterlerine göre opiyat bağımlılığı tanısı alan 18-39 yaş arası 39 Antalya'ya başka şehirlerden göç etmiş ve 30 Antalya'nın yerli halkından oluşan toplam 69 hasta alındı. Kontrol grubu olarak hayatlarının hiçbir döneminde herhangi bir psikolojik/psikiyatrik tedavi almamış yaş, cinsiyet ve eğitim açısından hasta grubuyla benzer 33 Antalya'ya başka şehirlerden göç etmiş ve 28 Antalya'nın yerli halkından oluşan toplam 61 sağlıklı gönüllü birey alındı. Tüm katılımcılara yüz yüze soru cevap şeklinde araştırmacılar tarafından geliştirilmiş araştırmanın amacına uygun Sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formu ve 240 maddeden oluşan“Doğru”ya da“Yanlış”şeklinde yanıtlanan bir kendini değerlendirme ölçeği olan Mizaç ve Karakter Envanteri (MKE) uygulandı. Veriler PASW 18 (SPSS/IBM, Chicago, IL, USA) kullanılarak analiz edildi Bulgular: Opiyat bağımlılarında; yenilik arayışı kişilik özelliğinin yüksek olduğu, göç etmiş opiyat bağımlılarının %97,4'ünün 2. kuşak göçmenlerden oluştuğu, düzenli poliklinik kontrolünün, daha önce yatarak tedavi görmüş olmanın ve eğitim seviyesindeki artışın remisyon süresini uzattığı saptandı. Sonuç: Yüksek yenilik arayışı kişilik özelliğinin ve 2. kuşak göçmen olmanın madde kullanım bozukluğu riskini artırdığı bağımlılıkla mücadelede göz önüne alınmalıdır
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the personality traits, sociodemographical and clinical features of opioid addicts and to consider how migration affects those features. Method: This study is conducted as descriptive and cross-sectional design at Drug and Alcohol Addiction Research and Practice Center of Akdeniz University Hospital (AMBAUM). Data is collected from patients aged between 18-39 years who are admitted to the outpatient and inpatient clinics and diagnosed with opioid addiction according to DSM-IV-TR, together with healthy volunteers who are matched with patients in terms of age, gender and educational status. Patient group consists of 69 subjects; 39 of the subjects were migrated from other cities to Antalya whereas 30 of them were native residents. Control group consists of 61 volunteers; 33 of them were migrated whereas 28 of them were native residents. Materials of data collection are sociodemographical and clinical inquiry form which are developed by researchers specifically and applied by researchers in addition to Temperament and Character Inventory (TCI), a 240-item, self-report, paper-and-pencil test, and true-false format inventory based on Cloninger's psychobiological model of personality. The collected data is analysed statistically by PASW/18 (SPSS/IBM, Chicago, IL). Findings: Higher rates of novelty seeking trait among opioid addicts is detected compared to volunteers. Quite high percentages (97.4%) of migrant opioid addicts were second generation migrants. It is also determined that regular out-patient clinics examinations, past history of hospitalization and higher level of education obviously extend the period of remission. Results: To have a novelty seeking trait and be a second generation migrant are both increase the risk of substance use disorder which should be considered in case of fight against drug addiction