İç dişli çark mekanizmalarının analizi
The analyses of internal gear mechanism
- Tez No: 360468
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada rim kalınlığının iç dişli çark mekanizmalarında kavrama rijitliği ve gerilme üzerine etkisi analitik ve sayısal yöntemlerle incelenmiştir. Önce konu ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır.İç dişli çarklar ve analitik hesaplama yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir.Kavrama rijitliğinin hesaplanması analitik olarak anlatılmıştır.Sayısal hesaplamalar için diş profilleri oluşturulmuştur. Hem kavrama rijitliği hem de gerilme analizi birer örnekle açıklanmıştır.Sonuçlar analitik ve sayısal olarak karşılaştırılmıştır.Ek olarak çalışmada et kalınlığının iç dişliler üzerine etkisi açıklanmıştır. Sonuç olarak iç dişli de et kalınlığı artarsa iç dişlide gerilme ve kavrama rijitliği düşer.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of rim thickness on internal gear mechanism, which was included gear mesh and gear stress, was invastegated with analytical and numerical calculations. Firstly, the literature on subject was followed. The common information about internal gears and analytical calculations methods were given. The tooth profiles were created for numerical calculations. Both calculation of gear mesh and calculation of gear stress were explained with an example.The results were compared with analitacal and numerical.In addition, the effects of rim thickness on internal gear mechanism were explained. Finally,if the rim thickness of internal gear increases, gear mesh stiffness and gear stress of internal gear decreases.