Characterization of cancer stem cells in hepatocellular carcinoma
Karaciğer kanserindeki kanser kök hücrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 360488
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜRSEL, PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hepatosellüler karsinom (HSK) teşhis ve tedavi sürecindeki sıkıntılardan dolayı, dünyada, kansere bağlı ölümlerde ilk üç sırada yer almaktadır. Yapılan son çalışmalara göre, HSK tümörleri, diğer birçok solid tümör gibi,“kanser kök hücreleri (KKH)”ya da“ kanser başlatan hücreler (KBH)”olarak adlandırılan hücreler tarafından başlatılır ve tümörün devamlılığı bu hücrelere bağlıdır. HSK kök hücreleri bazı CD markörlerinin ifadesi ile tanınabilir, CD133 (Prominin-1) ve EpCAM de bu markörlerden biridir. Bu çalışma genel olarak, HSK kök hücrelerinin oluşmasında yer alan mekanizmaları, 15 adet HSK hücre hattından oluşan bir panelde incelemeye odaklanmıştır. Ön çalışmalarımız, akış sitometresi deneylerinde, sadece dört hücre hattının (27%), 8-90% olarak değişen oranlarda CD133+ kök hücre topluluğuna sahip olduğunu göstermiştir. Bu CD133 pozitif hücre hatları arasında iki izojenik hücre hattı, farklı pozitivite seviyeleri nedeniyle odaklanılmıştır,, i) parental hücre hattı HepG2 ve hepatit B virüsünün (HBV) dört kopyasıyla transfekte edilmiş olan klonu, ii) HepG2-2215. Atymic çıplak farelerde yapılan tümör gelişimini deneyi ile yüksek CD133+ hücre oranına sahip HepG2-2215, daha az CD133+ hücre sayısına sahip HepG2'den daha hızlı ve çabuk tümör oluşumu göstermiştir. Mikro-dizi analizi yapılarak bu hücre hatlarının CD133 + hücre sayıları farkı altında yatan mekanizmalarını keşfetmek amaçlanmıştır. İlk bulgularımız FGFR sinyal yolağının role sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bu bulguları test etmek için FGFR yolağı güçlü bir inhibitör ve siRNA muamelesi ile susturulmuştur. Ancak, ilk veriler bu düşüncelerimizi desteklememiştir. Bu yüzden HSK'da FGRF yolağı ve KKH oluşumu arasındaki ilişkiyi netleştirmek için başka çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca, DNA güdümlü immün uyarıcı etkileri susturan, baskılayıcı oligodeoxynucleotide (ODN) rolü DNA çalışılmıştır. Bulgular baskılayıcı ODN muamelesinin CD133 oranlarını düşürdüğünü göstermiş. Sonuçlar, bu iki hücre hattının farklı CD133 positivite oranlarına sahip olmasının sebebinin HepG2-2215 hücre hattının HBV transfekte olup, HBV partikül oluşturmasından dolayı olabileceğine işaret etmiştir. Ancak, HSK'daki KKH nüfusu ile HBV ilişkisini anlamak için daha fazla araştırma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is the third most common cause of death from cancer worldwide due to the challenges in both its diagnosis and treatment. According to recent studies, HCC tumors, like many other solid tumors are initiated and maintained by a subpopulation of cells called“cancer stem cells (CSCs)”or“tumor-initiating cells (TICs)”. HCC stem cells can be identified by the expression of cardinal CD markers such as CD133 (Prominin-1) and epithelial cell adhesion molecule (EpCAM). This study primarily focuses on the investigation of mechanisms involved in the generation of HCC stem cell sub-population using a panel of 15 HCC cell lines. Preliminary data indicates that four cell lines (27%) display CD133+ stem cell populations at frequencies ranging from 8 to 90% when tested by flow cytometry. Among these CD133 positive cell lines, two isogenic cell line with different positivity levels prompted us to focus on two specific cell lines;, i) parental HepG2 cell line and its clone, which was transfected with four copies of hepatitis B virus (HBV), namely ii) HepG2-2215. With tumorigenicity assay induced in atymic nude mice, data revealed that HepG2-2215 that had higher CD133+ ratio, showed higher and rapid tumor formation than parental HepG2 that had much lower CD133+ sub-cellular proportion. Microarray analyses were performed to underpin the mechanisms of in CD133+ cell number variations of these two cell lines. Our initial findings suggested that FGFR signaling pathway might have played a role. To investigate these findings, FGFR signaling pathway was inhibited via potent inhibitor as well as knock down with siRNA. However, preliminary data did not indicate these presumptions and further studies are needed to clarify the relationship between FGFR signaling and CSC formation in HCC. Also, role of suppressive oligodeoxynucleotide (ODN) was studied to see the effects of suppression of DNA-driven immunostimulation. Findings showed that suppressive ODN decreased CD133 levels, which indicates the difference between these two cell lines may arise from the HBV transfection of HepG2-2215 cell line which can produce HBV particles. However, further investigation is needed to understand the relationship between HBV infection and CSC population in HCC.