Synthesis and characterization of 10gdc, 10gdc/ceo2, 10gdc/y2o3 and 10gdc/yb2o3 composites
10gdc, 10gdc/ceo2, 10gdc/y2o3 ve 10gdc/yb2o3 kompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 360532
  2. Yazar: ŞÜKRÜ CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, %10 mol Gadolinyum katkılanmış seryum temel bileşik olarak saptanmış ve bunun değişen oranlarda ek miktarda CeO2, Y2O3 ve Yb2O3 eklenmesiyle oluşan kompozitleri, Sol-Jel Yakma Sentez tekniğiyle hazırlanmıştır. Karşılaştırma yapmak amacıyla, tüm bu bileşikler ayrıca katı hal sentez yoluyla da elde edilmiştir. Tavlama koşulları (sıcaklık ve ısıtma süresi) iki sentez yöntemi için de aynıdır. Sentezlenen örneklerin karakterizasyonu için Kızılötesi spektrumu (FTIR), X-ışını toz kırınımı (XRD), Enerji dağılımlı X-ışını spektrumu (EDX) ve Tarama elektron mikroskobu (SEM) teknikleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sol-jel tekniğiyle hazırlanan bileşiklerin tek faz bileşik olduğu ve eklenen CeO2, Y2O3 ve Yb2O3 miktarına bağlı olmadığı, ancak katı hal tekniğiyle oksit karışımı elde edildiği görülmüştür. IR çalışmaları, sol jel tekniğiyle sentezlenen ürünlerin 800 oC sıcaklıkta ısıtılmalarından sonra elde edilen kızılötesi spektrumlarının diğerleriyle ve oksit karışıma ait olanlarla çok benzer sonuçlar verdiğini göstermiştir. XRD sonuçları sol-jel tekniğiyle hazırlanan örneklerin ek faz içermeyen tek-faz bileşikler olduğunu, ancak katı hal yöntemiyle sentezlenen örneklerin XRD spektrumlarında Gd2O3, Y2O3 ve Yb2O3 fazlarının da ayrıca bulunduğu görülmüştür. SEM sonuçları, parçacıkların morfolojik yapısının eklenen oksitlerin miktarına ya da yapısına bağlı olmadığı görülmüştür. EDX sonuçları, elementlerin sayısal bileşimini doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 10 mol % gadolinium doped ceria was taken as a basic compound and new compositions with additional amounts of CeO2, Y2O3 and Yb2O3 in various ratios were prepared using sol-gel combustion synthesis technique. For comparison, all compounds were also synthesized by solid state reaction method. The annealing conditions (temperature and heating time) were identical for both synthesis routes. For the characterization of synthesized products, infrared (IR) spectroscopy, X-ray powder diffraction (XRD), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX) and scanning electron microscopy (SEM) were used. It was demonstrated that single-phase compounds synthesized by sol-gel combustion technique were obtained independent on the amount of CeO2, Y2O3 and Yb2O3 while in the case of solid-state reaction synthesis route the mixture of oxides was obtained. IR results showed that the final products of the sol-gel combustion technique after heating at 800 oC have identical bands compared to each other and rare earth oxides. XRD results showed that the sol-gel combustion products were single phase compounds with no additional phase; however, the solid state products have additional diffraction lines belonging to Gd2O3, Y2O3 and Yb2O3. SEM results showed that the morphology of particles does not depend on the nature and amount of addition of rare-earth oxide. EDX results were in a good agreement with nominal compositions of elements.