Elimination of certain foodborne pathogens in various fruit juices by combination of ultrasonication and eau de rose
Ultrasonikasyon ve gül suyu bileşimiyle çeşitli meyve sularında belirli besin patojenlerinin eliminasyonu
  1. Tez No: 360541
  2. Yazar: ŞEYMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN YURDUGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Meyve suları, çeşitli mikroorganizmalar barındırabilirler ve bunlar önemli gıda kaynaklı patojen olabilirler. Bozulmuş meyve sularının ve diğer gıda materyallerinin tüketimine dayalı gıda zehirlenmesinden sorumlu olan Escherichia coli O157:H7, Listeria monocytogenes ve Salmonella spp. en çok bilinen patojenlerdir. Şimdilerde bu enfeksiyonlarla etkin mücadele edebilmek için karışık teknolojiler gıda endüstrisinde büyük önem kazanmıştır. Isıl olmayan yöntemlerin doğal maddelerle kombinasyonu bu teknolojiler için alternatif bir yoldur. Bu çalışmada, yalnızca gül suyu, yalnızca ultrasonikasyon ve gül suyu ve ultrasonikasyon bileşimi, kayısı ve şeftali sularındaki patojenik türleri inaktive etmek için kullanılmıştır. Ultrasonikasyonun 24 kHz frekanstaki 90 dB'lik genliği ve gül suyunun 20 µL/L dozunun bileşiminin, kontrole göre fiziksel ve kimyasal özelliklerini bozmadan toplam mezofilik aerobik bakteriler ve yukarıda sözü geçen patojenler üzerinde en etkili inhibisyona yol açtığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fruit juices can harbor a variety of microorganisms and can be important sources of foodborne pathogenesis. Mostly known as; the pathogenic strains Escherichia coli O157:H7, Listeria monocytogenes and Salmonella spp.., induce food poisoning owing to the consumption of spoiled fruit juices and other food materials. Nowadays, in order to combat these infections effectively, hurdle technologies have gained great importance in food industry. Non-thermal methods, in combination with natural substances is an alternative way for these technologies. In this study, sole eau de rose, sole ultrasonication and a combination of eau de rose and ultrasonication was used to inactivate these pathogenic species in peach and apricot juices. The combination of 90 dB amplitude at 24 kHz frequency of ultrasound and 20 µl/L eau de rose resulted most effective inhibition to total mesophilic aerobic bacteria and the pathogens mentioned above, as per to the control, without disrupting the main chemical and physical properties of the fruit juices.