Modeling student behaviors in a virtual classroom using Belief Desire Intention model
Sanal bir sınıfta öğrenci davranışlarının Belief Desire Intention modeli ile modellenmesi
  1. Tez No: 360582
  2. Yazar: EMRE CANBAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Üstlenici ve davranıŞ modellemesi, bilgisayar oyunlarının ve sanal ortamların gerçekçi ve çekici olmasını sağlayan en önemli bileşenlerden biridir. Üstlenici ve davranış modellemesi ayrıca, gerçek dünya eğitimlerine yakın bir verimde ve ondan daha az maliyetli olacak şekilde, insanları sanal etkileşimli ortamlarda eğitmek üzere dizayn edilmiş ciddi oyunlarda da kullanılabilir. Belief-Desire-Intention(BDI) modeli, akıllı üstleniciler yaratmak için kullanılan bir yazılım modelidir. Bu tezde, gerçek dünya olaylarıyla karşılaşmadan önce kendilerini eğitmek isteyen insanların kullanabileceği, akıllı üstleniciler ile dolu etkileşimli bir sanal çevreyi BDI modelini kullanarak oluşturduk. Bu yaklaşımla birlikte, insanları tamamen geliştiriciler tarafından oluşturulmuş ve belirli senaryolara adapte edilmiş sanal sistemlerde hiç bir gerçek bireye ihtiyaç duymadan eğitmenin ve değerlendirmenin mümkün olabileceğini göstermeye çalıştık. Bununla beraber, sistemi çeşitli akıllı üstlenicilerle dolu bir eğitsel sınıf modellemek üzere günümüzün en popüler oyun motorlarından biri olan Unity 3D ile entegrasyonunu gerçekleştirdik. Bu üstleniciler birbirlerinden gözlemleri, arzuları ve davranışları bağlamında birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Bu ayrılma ile beraber sanal çevre daha gerçekçi ve beklenmeyen hale gelmiş olup, eğitilen insanların farklı durumlarla nasıl başa çıkabileceği konusunda eğitilmelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Agent and behavior modeling is one of the most important components of computer games and virtual environments that make these products more realistic and attractive. Agent and behavior modeling can also be used for serious games which is designed for training people in virtual interactive environments instead of real life training with less cost and close effectiveness. Belief-Desire-Intention(BDI) model is one of the software models that is used to model intelligent agents. In this thesis, we used BDI architecture to build an interactive virtual training environment, that is full of intelligent agents, for people who want to train themselves before facing real-world situations. With this approach, we show that it is possible to train and evaluate people with fully developer generated virtual systems adapted to specific scenerios without needing any living individual. We also integrated the system with Unity3D, one of the most popular game engine in the world and modeled a virtual training classroom with various intelligent student agents. These agents differentiate from each other with characteristics, behaviors and the responses to the user actions. Thus, the environment can become more realistic and unexpectable so that trainees can learn how to deal with variety kind of situations.