Ege denizinde deniz kaplumbağalarının av araçları ile olan etkileşimlerinin araştırılması
Investigation of interactions between sea turtles and fishing gears used in the Aegean sea
  1. Tez No: 498570
  2. Yazar: AKİLE ESENLİOĞULLARI METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ege Denizi'nde av araçlarına tesadüfi olarak takılan deniz kaplumbağaların hedef dışı avcılığı üzerine analizler yapılmıştır. Çalışma, Ege Denizi kıyılarında 5 ilde 98 adet su ürünleri kooperatif alanını kapsamaktadır. 404 balıkçı ile Ağustos 2016-Ekim 2017 tarihleri arasında yüz yüze anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda deniz kaplumbağaları hakkında farkındalık yaratmak amacıyla anket çalışması, bilgilendirici sunumlar ve broşürlerle desteklenmiştir. Anket yapılan balıkçıların %84,7'si kooperatiflere üye iken %15,3'ü üye değildi. Deniz kaplumbağalarının yakalandığı sıcak noktaların dağılımı ve değişimi bölgelere, mevsimlere ve av araçlarına göre belirlenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda da tropikal ve ılıman iklim kuşağında dağılım gösteren bu canlıların küresel ısınma etkisi ile ülkemizdeki dağılım yönü de tespit edilmeye çalışılmıştır. Yakalanma olayı olmasa bile balıkçılar en fazla Aydın av alanında deniz kaplumbağaları ile görsel temas kurmuşlardır ve tüm çalışma alanında ortalama yıllık karşılaşmanın %87,6'dan fazla olduğu tahmin edilmiştir. Aydın bölgesi özellikle yaz aylarında sıcak noktalardan biridir.
Özet (Çeviri)
Analyzes were made on the bycatch sea turtles, which were incidentally caught by the fishing gears in the Aegean Sea. The study includes 98 fishery cooperative areas in 5 provinces on the Aegean Sea coasts. Face-to-face surveys had conducted with 404 fishermen between August 2016 and October 2017. At the same time supported by survey work, informative presentations and brochures to raise awareness about sea turtles. 84.7% of the surveyed fishermen were members of cooperatives whereas 15.3% were not members. The distribution and variation of the hot spots in which the by-catch of the sea turtles are seen has been tried to be determined according to areas, seasons and types of fishing gear. At the same time, it was tried to determine the way of distribution of these living beings, which spread out in the tropikal and temperate climatic zones with the effect of global warming. Fishermen had contacted visually with sea turtles mostly in Aydın fishing area even though there wasn't bycatch and it had been estimated that the average annual encounter in the whole study area is more than 87.6%. The Aydın area is one of the hot spots especially in the summer months.