İki tabakalı kompozit olarak düzenlenen perdelerin kayma dayanımlarının deneysel olarak araştırılması
Experimental study on strength of two- layer partition walls under shear force
- Tez No: 360618
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL EYYUBOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Buhara (1976), Erzincan (1992), Marmara (1999), Düzce (1999), Hazar (2000) ve diğer yıkıcı depremlerin mühendislik araştırılması deprem süresince bina dış cephe duvar taşıyıcı elemanlarının (perde, kolon, kiriş) yalıtım tabakalarının dökülmesi gibi hasar türüne yaygın olarak rastlandığını gösterdi. Yıkıcı depremler süresince yalıtım tabakasının dökülmesini önleyebilen konstrüktif teşkillerin hazırlanması ve yaygın inşaatta uygulanmasını temin eden tedbirlerin hazırlanması güncel bir konudur. Ayrıca yüksek yalıtım ve dayanım özelliklerine sahip ponza beton ile perde taşıyıcı sisteminin beraber çalışmasının temin edilmesi betonarme taşıyıcı perde sisteminin teşkilini sadeleştirir ve ekonomik bina taşıyıcı sistem dizaynını temin edebilir. Bu tez çalışmasında, dış cephe taşıyıcı sistem elemanları yalıtım tabakalarının yıkıcı depremler süresince davranışı incelenmiş ve yalıtım tabakası olarak ponza betonunun kullanılmasını temin eden konstrüktif tedbirin uygulanabilirliliği araştırılmıştır. Ayrıca burada ponza beton ve normal betondan teşkil edilen kompozit en kesitli perdelerin kayma etkisi altında dayanım ve şekil değiştirmesinin deneysel araştırılması yer almaktadır. Bunun için 3 adet deney numunesi hazırlanmıştır. 1. Numune kompozit elemanlarda kullanılacak olan sadece normal betondan referans numunesi olarak üretilmiştir. Daha sonra iki adet kompozit numune hazırlanmıştır. Tüm numuneler kalınlığı 7,5 cm olan normal ve hafif beton tabakalarından oluşan, yüksekliği 100 cm ve genişliği 100 cm olarak hazırlanmıştır. Deney numunelerinin geometrik ölçüleri, donatılaştırma teşkili ve normal beton dayanımı Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünün yapı mekaniği laboratuvarında kullanımda olan deney düzeneği (deney çerçevesi) yükleme kapasitesi ve gerçek hayatta kullanılan perdeler ile orantı oluşturacak şekilde belirlenmiştir. Hafif beton agregası olarak Nevşehir ponzası kullanılmıştır. İki tabakalı perdede hafif beton kalınlığı Kayseri iklim şartları göz önüne alınarak tayin edilmiştir. Bu deneysel çalışma sonucunda çıkan duruma uygun olarak boyutlandırılan perdelerle tasarlanan ve yapılan çok katlı betonarme binalarda yıkıcı depremler süresince yalıtım tabakasının dökülmesi ile sonuçlanan can ve mal kaybının önlenmesi ve yangına karşı daha dayanıklı duvarlar elde edilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Engineering surveys of Buhara (1976), Erzincan (1992), Marmara (1999), Düzce (1999), Hazar (2000) and other destructive earthquakes showed that, damage type such as falling off insulating layer of exterior wall bearing units (partition, column, joist) during earthquake was seen commonly. Preparing constructive formations which can prevent falling off insulating layer during destructive earthquakes and preparing precautions which provide applications of these constructive formations at constructions is a current issue. Using pumice concrete, which has high insulation level and high endurance characteristic, and bearing partition system together simplifies the formation of concrete bearing partition system and provides the design of economical building bearing system. Behavior of insulating layer of external bearing system units during destructive earthquakes was researched and practicability of constructive precaution, which provides usage of pumice concrete, was studied in this thesis study. In addition, there is experimental research of strength and deformation of composite cross section partitions, which are made of pumice and regular concrete, under shear force. For this experiment, 3 pieces of experimental samples was prepared. The 1. Sample was prepared by just normal concrete as a referance sample. After than 2 different composite samples has been prepared. All samples was prepared with the sizes, 100 cm width, 100 cm length and 7.5 cm thickness. The sizes of the samples and the rebar mounting scheme was prepared by taking into consideration of normal shear Wall sizes and the press capacity of Erciyes University Construction Laboratory. Pumice had been taken from Nevşehir area as hollow concrete material. The thickness of the composite walls was determined within Kayseri city climate conditions. It is possible to prevent loss of life and property, which occurred during destructive earthquakes and as a result of falling off insulating layer of multi-storey concrete buildings that are designed and constructed with partitions shaped and to have extra fire strength according to the results of this experimental study.