Design of a wireless network infrastructure for a university campus
Üniversite kampüsü için kablosuz ağ altyapısının tasarımı
  1. Tez No: 360639
  2. Yazar: SERDAR ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Melikşah Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Güvenilir bir kablosuz internet hizmeti üniversite kampüsleri için çok önemlidir. Hem öğrenciler hem de çalışanlar kampüsün bütün alanlarında sürekli ve sağlıklı bir kablosuz internet hizmeti beklemektedir. Kullanıcılar çok farklı cihazlar (akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar) kullanarak kablosuz internete bağlanmayı istemektedir. Buna ek olarak, üniversite kampüsünde değişik beklentileri olan birçok farklı kullanıcı grubu bulunmaktadır. Öğrenciler, akademisyenler, idari personel ve misafir kullanıcılar için farklı güvenlik ve hizmet kalitesi koşulları vardır. Ayrıca üniversite kampüsünde birçok bina ve yüzlerce kablosuz erişim noktası bulunmaktadır. Bunların güvenli bir şekilde yönetilmeleri ve bakımlarının yapılması çok önemlidir. Bu tezde, 4000 öğrencisi ve 300 personeli olan bir üniversite kampüsü için kablosuz internet altyapısı tasarımı yapılmıştır. Kablosuz ağ altyapısının tasarımında bizi yönlendirecek beş ana kriter belirlenmiştir: güvenlik, kapasite, performans, kullanıcı dostu olması ve yönetilebilirlik. Her bir kriterin gerektirdiği koşulları sağlamayı hedefledik ve çözüm önerileri oluşturduk. Bazı kriterler için performans ölçümleri yaptık. Diğer kriterler içinse, mevcut teknolojileri inceledik ve uygun çözümleri kullandık. Bu tez, benzeri büyüklükteki kurumlar için kablosuz internet ağı tasarımı yapmak isteyen kişilere yol gösterici olacaktır. Kullanmış olduğumuz güvenlik mekanizmaları, ağ trafiğinin izlenmesi ve yönetimi için kullanılan çözümler, ve diğer ilgili teknolojiler benzer ihtiyacı olan ağ yöneticilerine faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
A robust wireless Internet service is vital for university campuses. Both students and staffs expect to have a healty wireless Internet service in all parts of the campus area. Users want to be able to use many types of devices such as smart phones, tablets and laptops to connect to the wireless Internet. In addition, there are many types of users with various expections and requirements on the campus. Students, academics, administrative staffs and guests have different security and quality of service requirements. Furthermore, there are many buildings and hundreds of access points distributed around the campus. It is very important to securely manage and maintain these devices. In this thesis, we design a wireless network infrastructure for a university campus in which we expect to support upto 4000 students and 300 staffs. We determined five main criteria to guide us through the network design: security, capacity, performance, user-friendliness and manageability. We tried to address the requirements for all these criteria and provide the necessary solutions. We provided performance tests for some of these criteria. For others, we investigated the available technologies and employed them in our solution. This thesis should provide helpful insights to network administrators of similar size universities and comparable size institiutions. Employed security mechanisms, deployed solutions for monitoring and management of the network, and the ease of use provided may be helpful to other network designers.