The design and implementation of a flexible domestic illumination system
Esnek bir iç mekan aydınlatma sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 360640
  2. Yazar: EMİN ARİF BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT UZAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Melikşah Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, LED bazlı aydınlatma sistemlerini hedefleyen yeni bir aydınlatma sisteminin temel kavramsal altyapısının tasarımı ve gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. LED'lerin verimli kullanımının dışında, bu çalışma aynı zamanda patentlenebilir nitelik taşıyan daha önce hiç sunulmamış bir özellik önermektedir. Bu sistem, kullanıcılara modülleri esnek bir şekilde merkezi bir üniteye veya teknik servis desteğine ihtiyaç duymadan eşleştirebilmeyi sağlamaktadır. Konuya esas teşkil eden temel bilgilerin verilmesinden sonra, ilk olarak kavramsal detaylar tanımlanmakta ve sonrasında prototipe esas detaylı tasarım sunulmaktadır. Son olarak sistem kurulumu gerçekleştirilir. Sonuç olarak, bu çalışma sonrasında, merkezi ünite olmadan ortak bir dilin konuşulduğu bir prototip sistem elde edilmiştir. Bu prototipte sistemi oluşturan modüller kullanıcıların yapmış olduğu eşleştirme durumlarına göre birbirlerine hükmetmektedirler. Bu çalışmada, kavramsal tasarım ve prototip tasarımları detaylı olarak sunulmaktadır. Böylelikle, önerilen kavram ve tasarımların rahatlıkla anlaşılması hedeflenmiştir. Çalışmanın sonunda ise başarılı şekilde çalışan prototip sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at designing the fundamental conceptual background for a new illumination system which mainly targets LED based lighting. Besides offering efficient usage of LEDs, this system proposes a new patent valuable feature that has not yet been presented. It offers users to flexibly pair/impair control and driver units in illumination systems without a master unit or a technical service assistance. Following the background information, firstly conceptual details are defined and the detailed design of a prototype is given. Then the system settlement is accomplished. Finally, as expected a prototype system is obtained which has no master unit but has a multi mastered common language speaking system. Modules in the system, can dominate one another according to their coupling status which is settled by the user. In this study, the conceptual design and prototype designs are given in detail, and thus the reader can easily understand the proposed concepts. Successfully working prototype is also presented.