Reactions of dichlorozirconocene with nitrogen contoining heterocycles and related compounds
Diklorozirkonosin'in azot içeren heterohalkalarla ve ilgili bileşiklerle olan reaksiyonları
- Tez No: 83003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE BULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada asıl olarak 16 elektron sistemine sahip bulunan diklorodisiklopentadienilzirkon'un yapılarında azot, kükürt ve tiyoamid grubu içeren ligandlarla olan reaksiyonları çalışılmıştır. CH2CI2 gibi koordine etme özelliği olmayan çözücülerde, tiyoasetamid diklorozirkonosin ile tiyokarbonil grubuna ek olarak amino grubundan bağlanmaktadır. Bu koordinasyon oluşumu Zr-N ve Zr-S titreşim bandlannın belirmesi ve tiyoamid I. bandının yüksek frekansa aynı zamanda tiyoamide IV. bandının daha düşük frekansa kaymasıyla kanıtlanmıştır. Deprotone olmuş ethantiyol ile diklorozirkonosinin reaksiyonu dimerik (Cp2ZrClSCH2CH3)2 kompleksini vermektedir. Deprotone olmamış ethantiyol'un Cp2ZrCİ2 ile reaksiyona girmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the reaction of 16 e" system, dichlorobiscyclopentadienyl- zirconium(IV) with N-containing, S-containing and thioamide containing ligands were studied. In the presence of a non-coordinating solvent, CH2CI2, thioacetamide coordinated to CP2Z1CI2 through C=S unit with participation of the NH group. This complexation was proved by the new bands appearing in Zr-N and Zr-S stretching region, also by the blue shift of thioamide band I and the red shift of thioamide band IV of thioacetamide. Deprotonated ethanethiol with Cp2ZrCİ2 gave a dimeric complex with the formula (Cp2ZrClSCH2CH3)2. Without deprotonation ethanethiol did not coordinate to Cp2ZrCl2.