Doğal lifli malzemelerden üretilen panellerin yalıtım özelliklerinin araştırılması
The investigation of the insulation properties of the natural fibre materials generated panels
- Tez No: 360648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma ile ülkemizde atık halde bulunan bazı lifli malzemelerden, ısı yalıtım malzemesi üretilmesi amaçlanmıştır. Ülkemizde ve diğer ülkelerde, iklimlendirme için oldukça büyük miktarda enerji sarf edilmektedir. Yaz mevsiminde, ortamı serin tutmak kış mevsiminde ise ısıtmak; ancak iyi bir yalıtım yapılması sayesinde olabilir. Enerjinin büyük bir bölümü fosil yakıtlardan üretilmektedir. Fosil yakıtlar hem sonlu, hem de birim maliyeti yüksektir. Ülkemizde yalıtım için kullanılan malzemelerin bazıları (seramik yünü, melamin köpüğü, PVC köpük vb) yurt dışından ithal edilmektedir. Bu ve benzeri malzemelerin ithal olmayan ve doğal yollarla elde edilebilmesi ülkemiz için büyük kazanç sağlayacaktır. Örneğin; atık maddelerin yalıtım malzemesi üretimi için toplanıp kullanılması ülkemize büyük katkı sağlayacaktır. Çiftçiler için tarlada hasattan sonra kalan atıklar (ekin sapı, mısır sapı, Ayçiçek sapı vb) büyük problem teşkil etmektedir. Bu atıkların temizlenmesi için genellikle yakma yolu seçilmekte; bu ise arazi ve doğaya büyük zarar vermektedir. Ayrıca, topraktaki canlıların ölmesine ve yangınlara sebep olmaktadır. Tekstil fabrikalarındaki atıklarda da depolama sorunu yaşanmaktadır. Bu çalışma ile ayçiçeği sapı, ekin sapı, mısır sapı, tekstil atığı, palmiye yaprağı değerlendirerek yalıtım özelliğine sahip malzemeler hazırlanmıştır. Bu malzemeler; ısı iletim katsayısı tayini, sıcaklık absorbe etme deneyi, ultrasonik ses ölçümü ve dayanım testlerine tabi tutulmuştur. Bunların, ithal ısı yalıtım malzemelerinden daha ekonomik ve yalıtım standartlarına uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to convert some of the wasted fibrous materials which are found in our country into the heat insulation. In our country and in other countries, a fairly large amount of energy is consumed for different climates. Keeping the surroundings cool in the summer and warm in the winter can only be achieved by good insulation. A large part of the energy is being produced from fossil fuels which are non-renewable as well as unit cost is high. In our country, some of the materials used for insulation (ceramic wool, melamine foam, PVC foam, etc.) are imported from abroad. These and similar materials are not being imported and are being obtained by natural ways will be of great benefit for our country. For example, the collection and usage of the waste materials for the production of insulation materials will make great contributions to our country. The waste remaining in the fields after harvest (crop stalks, corn stalks, sunflower stalk ...) poses a major problem for farmers. The incineration path is usually selected to clean these wastes; this causes a great damage to the land and the nature. Also, this method causes fires and deaths of the living creatures in the soil. Wastes from textile factories are experiencing storage problems. In this study, the materials having insulating properties are prepared from sunflower stalks, cereal straws, corn stalks, textile wastes, and palm leaves. These prepared materials were subjected to the strenght test, the heat transmission coefficient determination, the temperature absorption experiments and the ultrasonic sound measurements. As a result, These new produced materials have been found to be suitable for the insulation standards and more economical than the imported heat insulating materials.