Optimal exercise of collar type and multiple type perpetual American stock options in discrete time with linear programming
Yaka tipi ve çoklu varlıklı vadesiz amerikan hisse senedi opsiyonlarının kesikli zamanda doğrusal programlama ile en iyi kullanım değerlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 360669
  2. Yazar: EMRE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA Ç. PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amerikan opsiyonu, sahibine bir varlığı herhangi bir zamanda önceden belirlenmiş bir fiyata alma ya da satma hakkını verir. Vadesiz Amerikan opsiyonunun bitiş zamanı yoktur. Bu çalışmada, opsiyonun yazıldığı hisse senedinin kesikli zamanda kesikli değerler aldığı Markov süreçlerini izlediği varsayımıyla doğrusal programlama yöntemleri kullanılarak vadesiz Amerikan opsiyonunun en iyi karı verecek şekilde ne zaman kullanılması gerektiği problemi ele alınmıştır. Problem, sonsuz değişkenli doğrusal programlama ile modellenmiş ve en iyi opsiyon kullanım stratejisini veren hisse senedi değerleri belirlenmiştir. En iyi kullanım stratejisinin aslında hisse senedinin belli bir değere ulaşır ulaşmaz opsiyonun kullanılması olduğu gösterilmiştir. Problem, hisse senedinin şu şekilde bir hareket izlediği varsayımıyla modellenmiştir: Hisse senedi, 0 değeri aldığında artık işlem göremeyeceği varsayımını yapan Markov zinciri modelini izler, hisse senedinin değeri her bir adımda ya p olasılıkla ∆x kadar artar, ya q olasılıkla ∆x kadar azalır, ya da 1 − (p + q) olasılıkla sabit kalır. İki farklı egzotik opsiyon tipi incelenmiştir. Birincisinde, yaka tipi opsiyonlar için kapalı çözüm formülü elde edilmiştir. İkincisinde ise birden fazla hisse senedi üzerine yazılmış birkaç tip çoklu varlıklı opsiyon için opsiyonu kullanma alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
An American option is an option that entitles the holder to buy or sell an asset at a pre-determined price at any time within the period of the option contract. A perpetual American option does not have an expiration date. In this study, we solve the optimal stopping problem of a perpetual American stock option from optimization point of view using linear programming duality under the assumption that underlying's price follows a discrete time and discrete state Markov process. We formulate the problem with an infinite dimensional linear program and obtain an optimal stopping strategy showing the set of stock-prices for which the option should be exercised. We show that the optimal strategy is to exercise the option when the stock price hits a special critical value. We consider the problem under the following stock price movement scenario: We use a Markov chain model with absorption at zero, where at each step the stock price moves up by ∆x with probability p, and moves down by ∆x with probability q and does not change with probability 1 − (p + q). We examine two special type of exotic options. In the first case, we propose a closed form formula when the option is collar type. In the second case we study multiple type options, that are written on multiple assets, and characterize the exercise region for different multiple type options.