Lantan katkılı çinko boratların kinetik parametrelerinin belirlenmesi
Determination of kinetic parameters of lanthanum doped zinc borates
  1. Tez No: 360683
  2. Yazar: AZİZ HALİT GÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOPAKSU, YRD. DOÇ. DR. NİL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nitrik asit yöntemiyle sentezlenmiş % 1, % 2, % 3 ve % 4 Lantan katkılı çinko borat (ZnB2O4:La) fosforlarının Termolüminesans (TL) ışıma eğrileri, Risø TL/OSL DA-20 okuyucu sisteminde bulunan 40 mCi'lik aktiviteye sahip 90Sr/90Y beta kaynağıyla, 143 mGy-60 Gy doz aralığında ışınlamalar sonucunda elde edilmiştir. TL ışıma eğrileri, 140 oC'de yapılan ön ısıtma işleminden sonra 450 oC'ye kadar, azot atmosferinde 5 oC/s sabit ısıtma hızında ısıtılarak kaydedilmiştir. Bu çalışmada, okumaları yapılmış ışıma eğrileri yardımıyla La katkılı ZnB2O4 fosforlarının ana TL ışıma piklerinin kinetik parametreleri (yani aktivasyon enerjileri ve frekans faktörleri), bilgisayarla ışıma eğrisi çözümleme yöntemi (CGCD), pik şekli yöntemi (PS) ve başlangıçtaki artış yöntemi (IR) ile belirlenerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada kullanılan La katkılı ZnB2O4 fosforlarına uygulanan yöntemlerle bulunan kinetik parametrelerinin birbirleriyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thermoluminescence (TL) glow curves of 1% , 2% , 3% and 4% lanthanum doped zinc borate (ZnB2O4:La) phosphors synthesized by nitric acid method were obtained by irradiation at the dose range of 143 mGy - 60 Gy with 90Sr/90Y beta source, which has 40 mCi activity, included in the Risø TL/OSL DA-20 reader system. TL glow curves were recorded after pre-heating process at 140 °C and then heating up to 450 °C in nitrogen atmosphere at a constant heating rate of 5 °C/s. In this study, with the help of glow curve readings, kinetic parameters of the main TL glow peaks of La doped ZnB2O4 phosphors (i.e. activation energies and frequency factors) were determined and evaluated by the method of computerized glow curve deconvolution (CGCD), peak shape method (PS) and initial rise method (IR). In conclusion, kinetic parameters found in this study by the methods applied to La doped ZnB2O4 phosphorus were consistent with each other.