Lama testere ile AISI 1020 malzemesinin kesilmesi işleminde takım performansının incelenmesi
Investigation of tool performance in cutting process of AISI 1020 material by using band saw
  1. Tez No: 360692
  2. Yazar: TUNCAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL UCUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Lamalı testerelerin kesme performansı iyi bir imalat süreci açısından önemlidir. Kesme performansını belirleyen bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlar kesme kuvvetleri, güç tüketimi, enerji tüketimi ve aşınmadır. Bu gibi değerler genellikle deneysel yöntemler ile bulunmaktadır. Kesme işleminin verimli olabilmesi için kesme performansının bilinmesi gerekir. Bu çalışmada, imalat endüstrisinde genişçe kullanılan lama testere ile AISI 1020 çelik malzemesinin kesilmesi işleminde takım performansı incelenmiştir. Çalışma, deneysel ve teorik olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Deneyler, soğutma sıvısı (bor yağı) ortamında yapılmış ve farklı kesme parametreleri (kesme hızı, ilerleme hızı) seçilmiştir. Kesme deneylerinde, güç tüketimi, tepkisel kuvvetler ve diş kırılmaları belirlenmiştir. Kesme kuvvetleri üç yönlü dinamometre, güç tüketimi ise enerji analizörüyle ölçülmüştür. Kesme işleminde oluşan diş hasarları ise taramalı elektron mikroskobun (SEM)' da incelenmiştir. Ayrıca, DEFORM 2D programı kullanılarak nümerik analiz gerçekleştirilmiştir. Son olarak, elde edilen deneysel ve teorik sonuçlar birbiriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cutting performance of band saws is important to a good manufacturing process. The performance is determined from some factors such as cutting force, power consumption, energy consumption and wear. Generally, these values are obtained from experimental methods. It's necessary to know cutting performance to obtain efficient cutting process. In this study, tool performance was investigated in the cutting process of AISI 1020 material by using band saw used widely manufacturing industry. The study consists of two parts including theoretical and experimental. Cooling liquids (Boron oil) were used in the experiments and different cutting parameters (cutting speed, feed rate) were preferred. Power consumption, reaction forces and tooth fractures were determined in the cutting experiments. The reaction forces and the power consumption were measured using a dynamometer and energy analyzer, respectively. Tooth fractures in the cutting process were investigated by means of scanning electron microscopy (SEM). In addition to, numerical analysis were performed using DEFORM 2D software program. Finally, theoretical and experimental results were compared.