Küme dizilerinin I-yakınsaklığı
I-convergence of sequences of sets
  1. Tez No: 360694
  2. Yazar: ÖMER KİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH NURAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verildi. İkinci bölümde, gerekli temel kavramlardan söz edildi. Üçüncü bölümde, küme dizileri için Wijsman I-yakınsaklık ve Wijsman I*-yakınsaklık kavramları tanımlandı ve bu kavramlar arasında bazı kapsam bağıntıları elde edildi. Aynı zamanda, küme dizilerinin Wijsman I-limit kümeleri ve Wijsman I-yığılma kümeleri tanımlandı ve aralarındaki ilişkileri veren teoremler ispat edildi. Dördüncü bölümde, küme dizilerinin S_λ^L (I)- istatistiksel denkliği kavramı verildi ve bu kavramın I-asimptotik istatistiksel denklik, kuvvetli λ_I–asimptotik denklik ve kuvvetli (Cesaro) I-asimptotik denklik kavramları ile ilişkisi verildi. Beşinci bölümde, küme dizilerinin L katlı Wijsman I-asimptotik lacunary istatistiksel denkliği kavramı verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provides a general knowledge of literature. In the second chapter, we have given about the basic concepts needed. In the third chapter, Wijsman I-convergence and Wijsman I*-convergence of set sequences were defined and some inclusion relations between them were established. Also, Wijsman I-limit sets and Wijsman I-cluster sets of set sequences were defined and the theorems which give relation between them were proved. In the fourth chapter, the notion of S_λ^L (I)-asymptotically statistical equivalence for sequences of sets was given and its relation with I-asymptotically statistical equivalence, strong λ_I-asymptotically equivalence and strong (Cesaro) ̀ I-asymptotically equivalence for sequences of sets were given. In the fifth chapter, the concept of Wijsman I-asymptotical lacunary statistical equivalence of multiple L for the set sequences was given.