On convergence of sequences of set
Küme dizilerinin yakınsaklığı üzerine
  1. Tez No: 446421
  2. Yazar: AYŞE İĞDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAL SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde matematik alanında önemli ve bu calışma için gerekli olan bazı temel kavramlara, teoremlere ve bunlarla ilgili bazı özelliklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde küme dizilerine ait tanım, teorem ve bunlarla ilgili örnekler incelenmiştir. Dördüncü bölümde Kuratowski yakınsaklık üzerinde durulmuştur. Bu bölümde, iç limit kümesi ve dış limit kümesi ile küme yakınsaklğının temel özellikleri verilmiş, monoton küme dizilerinden bahsedilmiştir. Ayrıca uzaklık fonksiyon tanım verilip, teorem ve örneklerle ayrntılı olarak incelenmiştir. Beşinci bölümde Hausdorff yakınsaklık ve son bölüm olan altıncı bölümde ise Wijsman yakınsaklık ve Fisher yakınsaklık incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The fi rst chapter is devoted to introduction. In the second chapter, some important theorems in mathematics and concepts that are necessary for our study are investigated and properties with examples related to those are included. In the third chapter, de finitions, theorems and examples about sequences of set are mentioned. In the fourth chapter, Kuratowski convergence is introduced. Basic properties of inner and outer limits of sequences of sets are given and monotone sequences of sets are mentioned. Moreover, the distance function is de fined and it is studied with theorems and examples. The fifth chapter is dedicated to Hausdorff convergence. In the sixth chapter, Wijsman convergence and Fisher convergence are examined.