Küme dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı üzerine
On statistical convergence of sequences of sets
  1. Tez No: 413284
  2. Yazar: ALİ RIZA BAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışması altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalıştığımız konu ile ilgili kavramların tarihsel gelişimi ve genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmamız için temel teşkil eden tanım, notasyon ve teoremlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, küme dizileri için istatistiksel yakınsaklık kavramları, bunların kendilerine özgü özellikleri ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, küme dizileri için Cesaro toplanabilirlik kavramları tanıtılmış ve bu kavramların küme dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı ile ilişkisi gösterilmiştir. Beşinci bölümde, küme dizileri için hemen hemen yakınsaklık kavramları ve hemen hemen istatistiksel yakınsaklık kavramı verilerek bunlar arasındaki ilişki gösterilmiştir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise, küme dizileri için lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramı tanıtılıp, bu kavramın küme dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı ile ilişkisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six main parts. In the first part, the historical development of the subject and a general literature about it are given. In the second part, basic definitions, notations and theorems necessary for our work are illustrated. In the third part, statistical convergence concepts for sequences of sets, their unique properties and relations between these concepts are discussed. In the fourth part, Cesaro summability concepts for sequences of sets are introduced and the relations of these concepts between statistical convergence of sequences of sets are indicated. In the fifth part, almost convergence concepts and almost statistical convergence concept for sequences of sets are given and the relations between them are discussed. In the sixth part, lacunary statistical convergence for sequences of sets are introduced and its relation with statistical convergence of sequences of sets is denoted.