Küme dizilerinin invaryant istatistiksel ve lacunary invaryant istatistiksel yakınsaklığı
Invariant stati̇sti̇cal and lacunary invariant stati̇sti̇cal convergence of sequences of sets
- Tez No: 360695
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH NURAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalıştığımız konu ile ilgili kavramların tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümde, çalışmamız için temel teşkil eden tanım, notasyon ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, Wijsman kuvvetli invaryant yakınsaklık ile Wijsman invaryant istatistiksel yakınsaklık ve Wijsman kuvvetli lacunary invaryant yakınsaklık ile Wijsman lacunary invaryant istatistiksel yakınsaklık arasındaki ilişkiler incelendi. Dördüncü bölümde, f modülüs fonksiyonunu kullanarak, Wijsman kuvvetli invaryant yakınsaklık, Wijsman invaryant istatistiksel yakınsaklık, Wijsman kuvvetli lacunary invaryant yakınsaklık ve Wijsman lacunary invaryant istatistiksel yakınsaklık kavramları tanımlandı. Bu kavramlar arasındaki ilişkiler incelendi. Son bölümde ise asimptotik invaryant denklik (Wijsman anlamında), asimptotik invaryant istatistiksel denklik, asimptotik lacunary invaryant denklik ve asimptotik lacunary invaryant istatistiksel denklik kavramları tanımlanıp; bu kavramlar arasındaki ilişkiler incelendi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, historical development of related notions of the subject was mentioned. In the second chapter, some basic definitions, notions and theorems related to study were given. In the third chapter, relationships between Wijsman strongly invariant convergence, Wijsman invariant statistical convergence and relationships between Wijsman strongly lacuanry invariant convergence, Wijsman lacunary invariant statistical convergence for sequences of set were examined. In the fourth chapter, by using f modulus function, Wijsman strongly invariant convergence, Wijsman invariant statistical convergence, Wijsman strongly lacunary invariant convergence and Wijsman lacunary invariant statistical convergence for sequences of set were defined. Relationships between these concepts were examined. In the final chapter, the concepts of asymptotic invariant equivalence (Wijsman sense), asymptotic lacunary invariant equivalence, asymptotic invariant statistical equivalence and asymptotic lacunary invariant statistical equivalence for sequences of set were defined. Relationships between these concepts were examined.