II. Meşrutiyet Dönemi Osmanlı askeri matbûatı ve siyasi hayattaki rolü
The Ottoman military publication and its effects on the political life during the Second Constitutional Period
- Tez No: 360702
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARAMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Tarihi süreç içerisinde basının hayata dâhil olmasının ardından iletişimin önemi çok daha net bir şekilde anlaşılmıştır. Siyasi, sosyal ve sanatsal alanda varlık gösteren basın, ilk dönemlerde haber aktaran bir vasıta iken, ilerleyen zamanlarda topluma yön veren, siyaseti şekillendiren ve yaşam tarzını belirleyen bir organ görevini üstlendi. Özellikle II. Meşrutiyetin ilanı ile birlikte siyasi otoritenin en önemli gücü haline gelen basın, iktidar ve muhalefet için bir kale vazifesi gördü. Osmanlı devlet adamlarının yanı sıra Osmanlı subayları da bu kaleyi kendi kontrolleri altında tutma adına her yolu denediler. Osmanlı askeri basını bir yandan ordunun güçlenmesi ve modern ulus ordularıyla yarışması adına yayınlar yaparken, öte yandan yaşanılan siyasi olaylar ile alakalı topluma yön verme amacıyla yazılar kaleme alındı. Bu çalışmamızda Osmanlı askeri basını ele alınmış, çıkartılan mecmûa ve gazeteler gerek şekil yönünden gerekse içerikleri yönünden değerlendirildi. Çalışma boyunca mevcut katalogların tamamı taranmış, eserlerin tamamı görülmek suretiyle tarih metodolojisine uygun bilimsel bir yöntemle çalışmaya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the historical process, significance of communication is appeared more clearly afterwards the involvement of press into the life. The press which mâkes its presence felt on the political, social and artistic fields has been an instrument that transmits the news in early periods. Later on, it performs a task as an organ which gives direction to the society, formalizes the politics and determines the life style. Particularly with the decleration of the constitutionalism, press turns out to be the most significant power of the political authority and it performs a duty as a castle for the groups in power and in opposition. Besides the Ottoman statesmen, officers try hard on behalf of keeping this castle under their control, too. One hand, Ottoman military press broadcasts on behalf of strengtening the army and competing it with the modern nation armies, on the other hand they write up some texts with the aim of directing society about ongoing political events. In this study, the Ottoman military press is dealt with, journals and newspapers which were issued are evaluated in terms of both their forms and their contents. During the study, current catalogues are scanned, by means of seeing all of the pieces, they are evaluated with an academic method that is convenient to the methodology of history.