Türkiye'nin kuzeydoğu(İskenderun Körfezi) kıyılarında bulunan caulerpa taxifolia var. distichophylla vahl c. agardh (chlorophyta) biyokütlesinin fiziko-kimyasal faktörlere bağlı mevsimsel değişimi
The seasonal changes of the biomass caulerpa taxifolia var. Distichophylla vahl c. agardh (chlorophyta) depending on physico-chemical factors in the northeastern coast of Turkey (İskenderun Bay)
- Tez No: 360727
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, ülkemiz kıyılarında ilk kez 2006 yılında İskenderun körfezinde tespit edilen ve Kuzeydoğu Avustralya–Yeni Kaledonya orjinli Caulerpa taxifolia var. distichophylla Vahl C. Agardh biyokütlesinin yıllar, sıcaklık, derinlik, seki disk derinliğine bağlı mevsimsel değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. İskenderun körfezinde çalışma alanı olarak belirlenen Samandağ (Çevlik) ve Arsuz'da, 2010–2011 tarihleri arasında yapılan çalışmalar sonucunda, C. taxifolia var. distichophylla Arsuz ve Çevlik istasyonlarında 5 metre derinlik konturunda saptanamamıştır. Çalışma alanındaki en yüksek biyokütle değeri ise, 2010 yılı kış mevsiminde 10 m derinlikte 18,66 gr/m² olarak bulunmuştur. Çalışmada bulunan değerler, Batı Akdeniz populasyonundaki değerlerden oldukça düşük; doğal populasyonlarla ilgili yapılan çalışmalarda bulunan değerlere ise yakın bulunmuştur. Yapılan çalışmaların sonucunda, İskenderun körfezi civarında dağılım gösteren Caulerpa taxifolia var. distichophylla'nın, doğal ortamındakine benzer dağılım gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the seasonal changes of Caulerpa taxifolia var. distichophylla Vahl. C. Agardh, a biomass originated in Northeastern Australia – New Caledonia and discovered in Turkish coastline firstly in Iskenderun Bay in 2006, depending on years, temperature, depth and secchi disk depth. In Samandağ (Cevlik) and Arsuz which were designated as the research areas, Caulerpa taxifolia var. distichophylla was not explored in depth contour of 5 meter at Arsuz and Cevlik stations during the research conducted between 2010 - 2011. The highest biomass value reached in the research area was 18,66 gr/m² at a depth of 10 meter in the winter of 2010. The values reached in the resarch were much lower than the values reached in West Mediterranean population but were close to the values reached in the research conducted in natural population. As a result of the research conducted, it is understood that Caulerpa taxifolia var. distichophylla ranging around the Iskenderun Bay, indicated a similar range as it is in the natural environment.