Polianilinin nanoparçacıklar (TiO2, Ag, Zn) ile nanokompozit film oluşumu ve korozyon önleme etkilerinin incelenmesi
Nanocomposite film formations of polyaniline and its nanoparticules (TiO2, Ag, Zn) and corrosion protection properties
  1. Tez No: 360735
  2. Yazar: ERHAN TOPKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Polianilin ve polianilinin TiO2, Ag ve Zn ile oluşturulmuş nanokompozitleri Al1050 elektrot yüzeyine döngülü voltametri tekniği ile kaplanmıştır. Elde edilen modifiye polimer film ve nanokompozit filmlerin karakterizasyonları döngülü voltametri (DV), ultraviyole spektrofotometre (UV-vis), Fourier transform infrared spektroskopi (FTIR-ATR), Taramalı elektron mikroskobu (SEM), Enerji dağılımlı x ışınları analizi (EDX), kameralı optik mikroskop, ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EES) ile gerçekleştirilmiştir. Al1050 elektrot üzerine kaplı PANI, PANI/TiO2, PANI/Ag ve PANI/Zn nanokompozit filmlerin korozyondan koruma davranışları % 3.5'luk NaCl çözeltisinde Tafel ekstrapolasyon yöntemi ve EES yöntemleriyle çalışılmış ve karşılaştırılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki PANI/Ag nanokompozit filmi (KE = 97.54 %) diğerlerine göre (PANI (KE = 91.41 %), PANI/TiO2 (KE = 91.91 %), PANI/Zn (KE = 92.52 %) daha yüksek korozyondan koruma performansı göstermiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar R(CR(QR)) ve R(C(R(CR))) devreleri ile simule edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyaniline (PANI) and its nanocomposites together with TiO2, Ag, Zn wereelectro coated on Al1050 electrode by cylic voltammetry. The characterizations of obtained modified polymer films and nanocomposite films were obtained by cylic voltammetry (CV), Ultraviolet visible spectrophotmetry (UV-vis), Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR-ATR) attenvated transmittance reflection, Scanning electron microscopy (SEM), energy –dispersiyon X-ray analysis, camera optical microscope and electrochemical impedance spectroscopic (EES) methods. The corrosion behaviors of PANI, PANI/TiO2, PANI/Ag and PANI/Zn nanpcomposite films on Al1050 electrode were studred in 3.5 % NaCl solition. And the comporison results were taken by tafel extrapolation and EES techniques. As a result PANI/Ag nanocomposite films were obtained higher protection effeciency (PE = 97.54 %) than (PANI (KE = 91.41 %), PANI/TiO2 (KE = 91.91 %), PANI/Zn (KE = 92.52 %). In addition the obtained results were simulated with equivalent circuit models of R(CR(QR)) and R(C(R(CR))) .