Anilin ve 3,4-metilendioksi anilin'in elektrokimyasal polimer film eldesi ile TiO2 nanopartikül kompozit eldelerinin karşılaştırılması ve anti-korozyon davranışlarının incelenmesi
The comparision of electrocoated polymer films of aniline and 3,4-methylenedioxy aniline together with TiO2 nanoparticule composites and anti-corrosion behaviors
  1. Tez No: 360736
  2. Yazar: OKAN KALENDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada alüminyum Al1050 elektrot üzerine Polianilin (PANI), 3,4-Metilendioksianilin ve bunların TiO2 nanopartikül ile oluşturulmuş nanokompozitlerinin elektrokimyasal yolla eldesi ile araştırılmıştır. Polimer ve nanokompozit malzemeler, kronoamperometri yöntemi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Modifiye polimer filmlerin redoks davranışları (ince film ve difüzyon kontrollü) olup olmadıkları araştırılıp, çok çeşitli metodlarla karakterizasyonları (CA, SEM-EDX, EES, FTIR-ATR) gibi tekniklerle gerçekleştirilmiştir. Korozyon testlerinde elde edilen polimer ve nanokompozitlerin koruyucu özellikleri, akım yoğunluğu-potansiyel ve empedans spektroskopisi yapılarak ölçülmüştür. Kaplanmış materyaller Taramalı elektron mikroskopu ve kameralı optik mikroskopta yüzey morfolojisi incelenmiştir. PANI, PANI/TiO2, P(MDAN) ve P(MDAN)/TiO2 filmlerin anti korozif davranışları %3.5 NaCl çözeltisi içerisinde Tafel ekstrapolasyon yöntemi ve EES yöntemleriyle karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. PANI/TiO2 kaplamanın en yüksek koruma etkinliğine (KE=97.2) sahip olduğunu göstermiştir. Böylece polimer ve nanokompozitlerin Al1050 elektrodun korozyon direncini arttırdığı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polyaniline and poly(3,4-methylenedioxyaniline) and their nanocomposites with TiO2 nanoparticule were investigated on Al1050 electrode. Obtained, polymer and nanocomposite metrials were, performed by chronoamperometric method succesfully. Modified polymer film's redox behaviours (thin layer or diffusion controlled processes) were investigated and characterized by many techniques such as chronoamperomtry (CA), scanning electron microscopy-energy dispersion X-ray (SEM-EDX), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), and fourier transform infrared-attenuated transmission reflectance (FTIR-ATR) etc. Corrosion tests of polymer and nanocomposite films and protection properties of these materials were measured with open circuit potential, current density-potential and electrochemical impedence spectrocopy (EIS).Coated materials were examined by scanning electron microscopy (SEM) and camera optical mikroscope. Anti-corrosion behaviors of PANI, PANI/TiO2, P(MDAN) and P(MDAN)/TiO2 were studied by Tafel extrapolation and EIS methods in %3.5 NaCl solution. The highest protection efficiency (PE=97.2) was obtained as PANI/TiO2 nanocomposite films. Therefore, polymer and polymer nanocomposite films electrodes were increased the corrosion resistance of Al1050 electrode.