Kentsel yeşil alanlarda vandalizm ve olası tasarım çözümlerinin Antalya örneğinde incelenmesi
Vandalism in urban green areas: possible design solutions in the case of Antalya
  1. Tez No: 360763
  2. Yazar: RİFAT OLGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Antalya kenti örneğinde kentsel yeşil alanlarda vandalizmin varlığına dikkat çekilerek, nedensellik ilişkileri kurulmaktadır. Çalışma kapsamında uygulama sonrasında ortaya çıkan aksaklıkları tasarım aşamasında alınacak olası tasarım çözümleri ile önlemenin veya malzeme, zaman, işgücü ve maddi kayıpları en aza indirgemenin olanaklı olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma alanlarını, Antalya kent merkezi sınırları içerisinde yer alan Muratpaşa Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi ve Kepez Belediyesinin sorumluluğunda bulunan Nayla Atay Parkı, Aydın Kanza Parkı, Konyaaltı Sahil Parkı, Çamlıbel Mahalle Parkı, Gazi Bulvarı Parkı oluşturmaktadır. Beş farklı bölgeden seçilen beş park içerisinde yer alan donatı elemanları (banklar, aydınlatma elemanları, piknik masaları ve çöp kutuları) 12 ay boyunca aylık gözlemlenmiştir. Elde edilen verilerden vandalizm eylemleri tespit edilmiştir. Bu veriler üzerinde ki-kare ve doğrusal olmayan kanonik korelasyon testleri uygulanarak, park ögesi türü, donatı elemanı türü, malzeme, renk ve mevsimlerin vandalizm eylemlerinin meydana gelmesindeki etkileri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, parkların farklı bölgelerde bulunmasının vandalizm eylemlerinde herhangi bir etkisinin olmadığı ve tamamında vandalizm eylemlerinin meydana geldiği, bununla beraber vandalizm eylemlerinin meydana gelmesinde, donatı elemanlarının malzemesi, rengi, donatı elemanı türü ve daha önceden vandalizme uğramış olma faktörlerine göre bazı anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to set a casual relation by calling attention to the existence of vandalism in urban green area in the case of Antalya. It was examined to prevent the possible solution or it was possible or not to minimize the financial losses, time, material and labor force for the Breakdowns that emerged after the application. Work field is consist from Muratpaşa Municipality that was in the border of Antalya city center, Konyaaltı Municipality and Kepez Municipality that under the responsibility of Nayla Atay Park, Aydın Kanza Park, Konyaaltı Beach Park, Çamlıbel District Park and Gazi Boulevard Park. Urban equipment elements that were in the chosen five park from five different district ( benches, lighting elements, picnic tables and dust bins) were observed through twelve months. Vandalism actions that were occurred were identified. In Spss-20 programme by applying ki-square and canonical correlation tests which were nonlinear, effects of the place of park, reinforcement type, material, colour and seasons in vandalism actions were determined . According to results different places of the parks didn't affect the vandalism actions and in entire it was understood that vandalism actions occurred. And also in occurring the vandalism actions material, colour, and type of reinforcement elements of reinforcement elements and it was understood that according to factors exposed to vandalism there were some significant differences.