Kentsel yeşil alanlarda yapısal ve bitkisel materyallerin kullanımına bağlı zararların belirlenmesi 'Kahramanmaraş Kent Örneği'
Determination of damages due to the use of structural and plant materials in urban and green areas 'Case example of Kahramanmaraş'
  1. Tez No: 551365
  2. Yazar: AYŞENUR YABASUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN DOYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş kenti örneğinde kentsel yeşil alanlarda vandalizm olarak da adlandırılacak zarar verme eylemlerinin varlığına dikkat çekilerek, nedensellik ilişkileri kurulmaktadır. Çalışma kapsamında uygulama sonrasında ortaya çıkan aksaklıkları tasarım aşamasında alınacak olası tasarım çözümleri ile önlemenin veya malzeme, zaman, işgücü ve maddi kayıpları en aza indirgemenin olanaklı olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma alanlarını, Kahramanmaraş kent merkezi sınırları içerisinde yer alan Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi ve Dulkadiroğlu Belediyesinin sorumluluğunda bulunan Aliya İzzetbegoviç parkı, Engelsiz yaşam Parkı, Şeyh şamil Parkı, Trabzon caddesi ve Azerbaycan bulvarı oluşturmaktadır. Üç park ve iki cadde olarak seçilen alanlarda yer alan donatı elemanları (banklar, aydınlatma elemanları, piknik masaları, bitkisel materyaller ve çöp kutuları) tez boyunca gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, parkların farklı bölgelerde bulunmasının vandalizm eylemlerinde herhangi bir etkisinin olmadığı ve tamamında vandalizm eylemlerinin meydana geldiği, bununla beraber vandalizm eylemlerinin meydana gelmesinde, donatı elemanlarının malzemesi, psikolojik etkenler, sosyoekonomik ve sosyokültürel etkenler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the case of Kahramanmaraş city, causality relations are established by drawing attention to the existence of damaging actions called vandalizm in urban green areas. Within the scope of the study, it has been investigated whether it is possible to prevent any problems or material, time, labor and material losses by possible design solutions that will be taken during the design phase. Aliya İzzetbegoviç park which is under the responsibility of the Metropolitan Municipality and Dulkadiroğlu Municipality, Onikişubat Municipality within the boundaries of Kahramanmaraş central city, consists of Park of Disabled Life, Sheikh Şamil Park, Trabzon Street and Azerbaijan Boulevard. Reinforcement elements (benches, lighting elements, picnic tables and trash cans) located in selected areas as three parks and two streets were observed throughout the thesis. According to the results, it was concluded that the presence of parks in different regions had no effect on the vandalism actions and all vandalism actions occurred, as well as the material of the reinforcement elements and psychological factors.