Betonarme bir binanın probina orion bilgisayar programıyla deprem performansının belirlenmesi ve sonuçların dbybhy-2007 bakımından değerlendirilmesi
Determination of seismic performance of a rc building by using probina orion software and evaluating the results according to the turkish earthquake code-2007
- Tez No: 360764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tasarım güvenliği açısından binaların deprem yükleri altındaki davranışının belirlenmesi ve buna bağlı oluşan kesit tesirlerinin tespiti oldukça önemlidir. Bu nedenle, binaların deprem performansını belirleyen analiz yöntemleri geliştirilmiş ve son şekliyle 2007 yılından itibaren Türkiye Deprem Yönetmeliği?nde yerini almıştır. Bu çalışmada, betonarme binaların deprem performans seviyesini belirleyen Probina Orion hazır bilgisayar programı kullanılarak örnek bir binanın performans analizi gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (DBYBHY-2007) bakımından değerlendirilmiştir. Performans yetersizliği görülen binaya perde ilavesi yapılarak güçlendirme yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Performans analizleri ve kontroller, yönetmelikte yer alan doğrusal elastik hesap yöntemleri esaslarına göre gerçekleştirilmiştir. Kontrol ve kıyaslama işlemleri SAP2000 yapı analiz programı yardımı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the point of design safety, it is very important to determine the behavior of buildings under seismic loads and accordingly detection of the internal forces caused by them. For this reason, some analysis methods which determine the seismic performance of buildings were developed and have taken their places in the Turkish Earthquake Code since 2007 in its final state. In this study, performance analysis of a sample building was carried out and the results were evaluated according to Turkish Earthquake Code (2007) by using Probina Orion, software that determines reinforced concrete buildings earthquake performance level. The building which showed low performance was supported by additional shear wall and the results were interpreted. Linear elastic computational methods which were explained in the Turkish Earthquake Code (2007) were used for the performance analysis and controls. Control and comparison processes were performed with the help of SAP2000 software.