Antalya Tufa falezleri (Türkiye) bentik deniz makroalg ve çayırlarının tespiti ve kataloglanması
Detection and cataloging of benthic marine macroalgae and seaweeds of Antalya Tufa cliffs
- Tez No: 360770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ŞÜKRAN OKUDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; Antalya kent merkezinde bulunan ve dünyadaki en büyük tufa çökelim alanı kıyı bandını oluşturan“Antalya Tufa Falezleri”bentik deniz makroalg ve çayırlarının tespit edilmesi ve kataloglanması amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları 0,2-20 m derinlikler arasında, bilimsel dalış eğitimi almış 1-2 dalgıç tarafından SCUBA ve serbest dalışlar ile gerçekleştirilmiştir. Dalış çalışmalarına ilaveten makroalg yataklarının yayılım alanları hakkında ekolojik değerlendirme yapabilmek için saha genelinde toplam 5 istasyonda fiziksel, kimyasal ve biyolojik ölçümler yapılmıştır. Her istasyonda farklı derinliklerde yapılan ölçümlerle elde edilen veriler değerlendirilerek, bölgenin coğrafi konumuna (koy, lagün, tatlı su kaynak bölgesi, açık deniz vb) ve değişen çevresel etkenlere bağlı değişimler yorumlanmıştır. Böylece bölgenin ekolojisi ile ilgili olarak mevcut habitat tipleri ve bu habitatlara ilişkin fiziksel, kimyasal ve biyolojik bilgiler değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; Antalya Tufa Falezleri bölgesinde yayılış gösteren deniz makro alglerinden Kırmızı alglere (Rhodophyta) ait 75, Kahverengi alglere (Heterokontophyta) ait 21, Yeşil alglere (Chlorophyta) ait 23 ve deniz çiçekli bitkilerine (Tracheophyta) ait 1 takson olmak üzere toplam 120 takson tespit edilmiştir. Buna göre taksonlar; %63 Rhodophyta, %17 Heterokontophyta, %19 Chlorophyta ve %1 Tracheophyta bölümlerine ait türlerden oluşmaktadır. Ayrıca deniz makroalg ve çiçekli bitkilerine ait ayrıntılı bir envanter çıkarılarak ilk defa bölgeye ait bir deniz makroalg katoloğu oluşturulmuştur. Bu veri tabanı, periyodik zamanlarla yapılması zorunlu izleme araştırmalarına da zemin oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine and catalogue benthic marine macroalgae and seaweeds of“Antalya Tufa Cliffs”located in the city center of Antalya that forming the band of the coastal area of the world's largest tufa deposits. Fieldworks were done in the depths between 0.2 and 20 m by 1-2 divers having scienticific training with SCUBA and free-diving. In addition to the under water studies; physical, chemical, and biological measurements were taken at a total of 5 stations in the whole area in order to ecologically assess the spreading areas of the macroalgae. It was possible to interpret the alterations related to variable environmental factors and the geographical location of the area (bay, lagoon, fresh water area, opensea, etc.) by evaluating the measurements taken at different depths at each of these stations. Thus, the existing habitat types related to the ecology of the area and the physical, chemical, and biological informations related to these habitats were evaluated. At the end of study, in total, 120 taxa were determined, 75 taxa belonging to Red algae (Rhodophyta), 21 taxa belonging to Brown algea (Heterokontophyta), 23 taxa belonging to Green algae (Chlorophyta) and 1 taxa belonging to marine flowering plants (Tracheophyta). Accordingly, taxa consists of %63 Rhodophyta, %17 Heterokontophyta, %19 Chlorophyta and %1 Tracheophyta species of the divisions. Moreover, for the first time a marine macroalgae catalog was created belonging to the region by subtracting a detailed inventory of marine macroalgae and flowering plants. The monitoring research studies, which must be performed periodically, will be based on this database.