Engelli hastalarının yürüyüş rehabilitasyonu için dış iskelet tasarımı
Exoskeleton design for rehabilitation of patients with disabilities
- Tez No: 360771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, hastaya yürüyüş hareketini yaptırabilecek dış iskeletin tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan dış iskelet vasıtasıyla hastaların yürüyüş rehabilitasyonunun daha etkili şekilde gerçekleştirilebilecek olmasından ötürü iyileşme sürelerinin kısalacağı öngörülmüştür. Hastaya yürüyüş hareketini yaptıracak olan dış iskelet alüminyum uzuvlardan oluşup, hareket adımlarının hassas ve gerçeğe en yakın şekilde gerçekleştirilebilmesi için altı eksenli kontrol kartı ile step motorlar ve motor sürücüleri kullanılmıştır. Bilgisayar ortamında tasarlanan insan modelinin gerçek zamanlı olarak yürüyüş analizleri gerçekleştirilmiş ve yürüyüş hareketi için gerekli olan momentler hesaplanarak, yine bilgisayar ortamında tasarlanan dış iskeletin mukavemet hesapları yapılmıştır. Yürüyüş hareketine ait grafiklerden elde edilen veriler göz önünde bulundurularak, gerçek zamanlı sinyaller elde edilmiş ve bu sinyaller vasıtasıyla uzuvları hareket ettiren step motorlar kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study involves the design and production of an exoskeleton that provides patients carry out walking motion. It is predicted that this designed exoskeleton reduces the recovery period since patients' walking rehabilitation is carried out more effectively. The exoskeleton that is going to help patients to execute walking motion is composed of limbs and six axes control card together with step motors and motor drivers is used. Real-time walking analyses are practiced through human model on computer environment, necessary momentum for walking motion is calculated, once again, strength calculations of the exoskeleton is carried out. Real-time signals are obtained through considering data resulted from graphics of walking movements and via these signals step engines that operates the limbs are controlled.