K390 soğuk iş takım çeliğinin tornalanmasında temperleme sıcaklığının işlenebilirlik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tempered temperature on machinability at turning of k390 cold work tool steel
  1. Tez No: 360784
  2. Yazar: EROL BİNGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN KAÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda makine imalat sektöründe tercih edilen toz metal çeliklerden birisi olan BÖHLER K390 Soğuk İş Takım Çeliğinin tornalanmasında farklı temperleme sıcaklıkları ile işlenebilirlik özellikleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Deney malzemesi, su verme işleminden sonra üç farklı sıcaklıkta (550°C, 575°C ve 600°C) temperlenmiştir. Elde edilen sertlikler, sırasıyla, 62HRC, 59HRC ve 56HRC'dir. Tornalama deneyleri SNMA 120408 kodlu kaplamalı CBN kesiciler ile kuru şartlarda yapılmıştır. Deneyler 0.25 mm sabit kesme derinliğinde, dört farklı kesme hızında (80-120-160-200m/dak) ve dört farklı ilerleme hızı değerinde (0.05-0.1-0.15-0.2 mm/dev) yapılmıştır. Kesme parametrelerine bağlı olarak işlenebilirlik değerlendirmeleri için kesme kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınmaları ölçülmüştür. Ayrıca aşınma tiplerinin ve aşınma mekanizmalarının belirlenebilmesi için tarama elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri alınmıştır. Deney sonuçlarına göre yüksek temperleme sıcaklığı uygulanan 3. numunede daha ideal sonuçlar elde edilmiştir. Yüzey kalitesi açısından, en iyi sonuçlar 0.05 mm/dev ilerleme hızı ve 120-160 m/dak kesme hızı değerlerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, relationship between different tempered temperatures and machinability properties was investigated in turning of BÖHLER K390 cold work tool steel which is preferred one of the powder metallurgical steels for the machine and manufacturing area in recent years. After the quenching process, test materials were tempered in three different temperatures 550°C, 575°C and 600°C. Turning tests were performed in dry condition with coated SNMA 120408 coded CBN inserts. At 0.25 mm depth of cut, four different cutting speed (80-120-160 ve 200m/min) and feed rate (0.05-0.1-0.15-0.2 mm/rev) were used in cutting tests. Depending on the cutting parameters, cutting force, surface roughness and tool wear were measured for the machinability evaluations. Besides, scanning electron microscope (SEM) images were taken for determining of the wear types and wear mechanism. According to the experimental results, optimal results were obtained in 3th specimen tempered in high temperature. In terms of surface quality, the best cutting parameters 0.05 mm/rev and 120-160 m/min were determined.