Periferal tetra sübstitüe metalsiz ve metalli ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and electrochemical properties of peripherally tetra-substitued metal-free and metallophthalocyanines
- Tez No: 360807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA BIYIKLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada (3,4-dimetoksibenzil)oksi grubu içeren yeni ftalonitril türevi (3) ve periferal tetra-sübstitüe metalsiz, metalli ftalosiyaninler sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Yeni ftalosiyaninler, 160 °C'de n-pentanol ve DBU varlığında metal tuzları kullanılarak ftalonitril türevinin (3) siklotetramerizasyonu ile hazırlanmıştır. Metalsiz ve metalli ftalosiyaninlerin farklı elektrokimyasal teknolojilerde uygulanabilirliğini belirlemek için elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü ve kare dalga voltametrisi ile belirlenmiştir. Dönüşümlü ve kare dalga voltametri çalışmaları, bu bileşiklerin teknolojik alanda kullanım için gerekli olan tersinir/tersinmez redoks proseslerine sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the new phthalonitrile derivative (3) bearing (3,4-dimethoxybenzyl)oxy and peripherally tetra-susbtituted metal-free, metallophthalocyanines have been synthesized and characterized. The new phthalocyanines have been prepared by the cyclotetramerization of phthalonitrile derivative (3) in the presence of the corresponding metal salts in n-pentanol, DBU at 160 °C. Electrochemical properties of novel metal-free and metallophthalocyanines (4), (5), (6) and (7) were determined by cyclic and square wave voltammetry in order to determine their possible applications in different electrochemical technologies. Cyclic and square wave voltammetric studies show that phthalocyanines have reversible/irreversible redox processes, which are the main requirement for the technological usage of these compounds.