Antimikrobiyal kimyasal maddelerin gökkuşağı alabalıklarındaki (oncorhynchus mykiss) akut toksisitelerinin belirlenmesi
Determination of acute toxicity of antimicrobial chemicals on rainbow trout (oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 360808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Microbiology, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmada, temizlikte antimikrobiyal olarak kullanılan triclosan, chloroxylenol, methyloisothiazolinone ve boraksın gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss; 9,08 ± 0,72 g) yavruları üzerine olan akut toksik etkileri belirlenmiştir. Triclosan, chloroxylenol, methyloisothiazolinone ve boraksın gökkuşağı alabalıklarını 96 saat sonunda % 50'sini öldürdüğü konsantrasyonları sırasıyla; 0,063 mg/L, 0,053 mg/L, 0,823 mg/L ve >7 g/L olarak tespit edilmiştir. Ayrıca bu kimyasalların Aeromonas caviae, Aeromonas hydrophila, Aeromonas salmonicida, Lactococcus garvieae, Lactococcus lactis lactis, Pseudomonas aeruginosa, Photobacterium damsela, Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas luteola, Pseudomonas putida, Staphylococcus aureus, Vibrio anguillarium, Vibrio ordalii, Vibrio parahaemolyticus, Vibrio vulnificus ve Yersinia ruckeri bakterileri üzerindeki minimum etki konsantrasyonları (MIC) belirlenmiştir. Antimikrobiyal kimyasalların bakterilerdeki MIC değerlerinin triclosan, chloroxylenol, methyloisothiazolinone ve boraks için sırasıyla; 0.0153 – 1000, 3.906 – 62.5, 0.0097 – 0.312, 0.46 – 15 µg/µl konsantrasyon aralıklarında olduğu belirlenmiştir. Triclosan, chloroxylenol, methyloisothiazolinone maddeleri sucul hayat için önemli problem oluşturabileceğinden, bu maddelerin karıştığı su ortamındaki konsantrasyonların toksik sınırları aşıp aşmadığı düzenli olarak takip edilmelidir
Özet (Çeviri)
In this study, acute toxic effects of triclosan, chloroxylenol, methyloisothiazolinone and boraks, used as antimicrobial chemicals, were determined on Rainbow trout fingerlings (Oncorhynchus mykiss; 9,08 ± 0,72 g). The concentrations of triclosan, chloroxylenol, methyloisothiazolinone and boraks which killed %50 of the rainbow trout in 96 hours were found as 0,063 mg/L, 0,053 mg/L, 0,823 mg/L and >7 g/L, respectively. Furthermore minimum inhibitory concentrations (MIC) of these chemicals were determined on Aeromonas caviae, Aeromonas hydrophila, Aeromonas salmonicida, Lactococcus garvieae, Lactococcus lactis lactis, Pseudomonas aeruginosa, Photobacterium damsela, Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas luteola, Pseudomonas putida, Staphylococcus aureus, Vibrio anguillarium, Vibrio ordalii, Vibrio parahaemolyticus, Vibrio vulnificus and Yersinia ruckeri. MIC values of triclosan, chloroxylenol, methyloisothiazolinone and boraks were found between 0.0153 – 1000, 3.906 – 62.5, 0.0097 – 0.312, 0.46 – 15 µg/µl concentration ranges, respectively. Triclosan, chloroxylenol and methyloisothiazolinone might cause serious problems on aquatic organisms. Thus, the concentrations of these chemicals should be followed regularly if they have exceeded toxic limits or not.