Çeşitli doğal maddelerin sıcak dumanlanmış gökkuşağı alabalıklarında raf ömrü ve biyojen amin oluşumu üzerine etkileri
Effect of various natural substances on the shelf life and biogenic amine amount of hot smoked rainbow trout
- Tez No: 539567
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GENÇCELEP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Su Ürünleri, Food Engineering, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sıcak dumanlanmış gökkuşağı alabalığı filetoları önemli bir ihracat kaynağı olup, üreticiler tarafından 4 °C'de 21 gün raf ömrü önerilmiştir. Bu süre gıdaların raf ömrü açısından oldukça kısa olup, bu çalışmada nisin ve lizozim kullanılarak, sıcak dumanlanmış alabalık filetolarının raf ömrü artırılmaya çalışılmıştır. Nisin ve lizozimin (%0.5 ve %1) sıcak dumanlanmış alabalık filetolarının 4 °C'de 42 günlük depolama süresince besinsel, kimyasal (TVB-N, TBARS, peroksit, serbest yağ asitliği, pH, biyojen aminler), mikrobiyolojik (toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı, laktik asit bakteri sayısı, toplam koliform bakteri sayısı, toplam psikrofilik bakteri sayısı), renk, tekstür ve duyusal kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hot smoked rainbow trout fillets are an important source of export and shelf life of 21 days at 4 °C is recommended by the manufacturers. This period of time is quite short in terms of shelf life of an exported food. In this study, nisin and lysozyme was used in order to prolong the shelf life of hot smoked rainbow trouts. The effect of nisin and lysozyme (0.5% and 1%) on the chemical (TVB-N, TBARS, peroxide, free fatty acidity, pH, biogenic amines), microbiological (total number of aerobic mesophilic bacteria, number of lactic acid bacteria, total number of coliform bacteria, total number of psychophilic bacteria), color, texture and sensory quality of hot smoked rainbow trout fillets at 4 °C during 42 days of storage was investigated.